Najvplyvnejší ľudia slovenskej energetiky? Poradie #EurActory40 určia čitatelia

žiarovka

Predstavitelia malých firiem aj oligarchovia. Osobnosti pôsobiace na Slovensku aj v Bruseli. Zástupcovia biznisu, inštitúcií a analytickej komunity tvoria prvý slovenský zoznam 40 najvplyvnejších ľudí slovenskej energetiky #EurActory40.

Zoznam zostavil portál EurActiv.sk v spolupráci s vybranými expertmi. Zatiaľ sú osobnosti zoradené v abecednom poradí. Zoznam sa na rebríček zmení na základe hlasovania čitateľov. (Hlasovať je možné po registrácii.)

EurActory euractory40 energyslovakia
Vo vysokom rozlíšení tu

Z podnikateľov Brhel, Hatina aj Sabol

Vyše polovicu zoznamu tvoria lobisti a ľudia z biznisu (influencer). Zloženie je pestré.

V #EurActory40 sa ocitol riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Peter Badík aj viceprezident U.S. Steel Košice Miroslav Kiraľvarga.

EurActiv.sk do tejto skupiny zaradil aj mužov, ktorí stoja v pozadí slovenskej energetiky vrátane Jozefa Brhela, Slavomíra Hatinu či Jána Sabola.

Inštitucionálni aktéri zo Slovenska i Bruselu

Ďalšiu z troch skupín #EurActory40 predstavujú inštitucionálni aktéri (institutional) zo Slovenska i z Bruselu. Medzi nich patria predseda vlády, dvaja ministri a štátni tajomníci.

„V zozname sú aj ľudia, ktorí pôsobia v Bruseli. To poukazuje na úlohu Európskej únie vo formulovaní energetickej politiky štátu,“ povedal výkonný riaditeľ portálu EurActiv.sk Pavel Nikodem.

Prominentnou osobnosťou v tejto kategórii je podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Len dvaja analytici

Poslednou skupinou v rámci #EurActory40 sú analytici (analyst). Do zoznamu sa však dostali len dvaja: Alexander Duleba a Karel Hirman zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

#EurActory40 jednoznačne dominujú muži. V zozname je len jedna žena – Lívia Vašáková, ekonomická radkyňa zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Na zozname nie sú len Slováci. Medzi najvplyvnejších lobistov a ľudí z biznisu sa napríklad zaradili dvaja Česi – Mirek Topolánek z Eustreamu a Daniel Křestínský z Energetického a průmyslového holdingu, ktorý Eustream vlastní.

Šefčovič vedie v európskych rebríčkoch

Celoeurópske rebríčky #EurActory40 už zostavil portál EurActiv.com.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič sa dostal na čelo rebríčka pre energetiku z februára 2016 aj rebríčka pre energetickú efektívnosť z júna 2016.

Celoeurópskemu rebríčku o energetike dominujú na rozdiel od jeho slovenskej verzie inštitucionálni aktéri. Šefčovič bol jediným Slovákom, ktorý sa do zoznamu dostal.

ČÍTAJTE AJ:

Tlačová správa: Kto sú najvplyvnejší ľudia slovenskej energetiky? EurActiv.sk predstavil zoznam #EurActory40

Hospodárske noviny: Slovenskú energetiku ovláda 40 ľudí

Energia.sk: Kto sú najvplyvnejší ľudia slovenskej energetiky?

Denník N: Portál EurActiv.sk zostavil zoznam najvplyvnejších ľudí v slovenskej energetike

SME: Brhel, Křetínský či Hatina. Kto ovplyvňuje slovenskú energetiku

Aktuality.sk: Zverejnili 40 najvplyvnejších ľudí slovenskej energetiky

EnergiaWeb: Kto sú najvplyvnejší ľudia slovenskej energetiky?