Nemeckí prevádzkovatelia atómiek si odklon od jadra môžu dovoliť, tvrdia audítori

Po fukušimskej tragédii v roku 2011 sa vláda nemeckej kancelárky Angeli Merkelovej rozhodla najväčšiu ekonomiku Európy úplne odkloniť od jadrovej energie.  

Spolková vláda si však nebola istá, či päť najväčších jadrových spoločností operujúcich v Nemecku takúto výzvu znesie. Nechala si preto vypracovať správu od audítorskej spoločnosti Warth & Klein Grant Thornton AG, ktorá podrobila jadrový priemysel záťažovým testom.   

Vicekancelár Sigmar Gabriel po zverejnení správy  vyhlásil, že „tieto spoločnosti budú schopné niesť náklady na jadrové vyraďovanie“. Záťažové testy mali ukázať, že spoločnosti „dodržali predpísané pravidlá“ a „zabezpečili pokrytie nákladov a to v plnej výške“.

Ďalšie opatrenia nebudú podľa Gabriela potrebné. Nemeckí zákonodarcovia však budú v stredu diskutovať o novej legislatíve, ktorá by mal uzatvoriť medzery v zákone, ktoré doteraz dovoľovali spoločnostiam vyhnúť sa zodpovednosti  za odpad tým, že zmenili svoju firemnú štruktúru.

Nie je všetko tak ružové

Do decembra minulého roka na svojich účtovných knihách spoločnosti držali 38,3 miliárd eur na vyraďovanie elektrární z prevádzky a dočasné skladovanie , balenie, dopravu a prípadnú likvidáciu jadrového odpadu.

Náklady na ukončenie prevádzky atómových elektrární a zabezpečenie rádioaktívneho odpadu však podľa audítorov predstavuje približne 47,5 miliárd eur, čo sa úplne nezhoduje s prostriedkami, ktoré majú spoločnosti vyčlenené vo svojich súvahách.

Nízke úrokové sadzby navyše podľa analytika Bloombergu Elchina Mammadova prispievajú k obavám, že spoločnosti svoje záväzky nesplnia.

Audítori preto porovnávali potrebné financie s potenciálnou hodnotou spoločností založenej na konzervatívnych odhadoch a nízkych úrokových sadzbách.  V súčasnosti hodnota E.ONu, EnBW, RWE a Vattenfallu dosahuje podľa 81,3 miliárd eur.

S týmito aktívami by firmy boli schopné financovať koniec jadrovej éry v Nemecku, avšak ustanovenia o „jadrovej zodpovednosti“ sa týkajú iba sektoru výroby elektrickej energie, čo by podľa audítorov nebolo dosť na pokrytie záväzkov. Správa navyše nevie odhadnúť, aké budú budúce ceny elektrickej energie, aký vývoj postihne ďalšiu výrobu elektriny z tradičných zdrojov atď.

Zelení volajú po verejnom fonde

Hovorkyňa strany Zelených, Sylvia Kotting-Uhl v reakcii na správu vyhlásila, že situácia nie je beznádejná pre daňových poplatníkov, pretože je stále možné, že spoločnosti vysoké náklady na vyraďovanie prevádzok zvládnu.

Avšak správa podľa nej ukázala, že dlhodobá bezpečnosť nákladov na likvidáciu odpadu nie je zaručená, čo nie je „prekvapením, keďže náklady na uskladnenie rádioaktívneho dopadu sa nedajú celkom vypočítať“.

„Záťažové testy ukázali, že súčasný systém ustanovenia zodpovednosti je neistý a neudržateľný,“ povedala Kotting-Uhl, pričom vyzvala vládu, aby vytvorila verejný fond, do ktorého by prevádzkovatelia jadrových zariadení museli prispievať.