Nemecko a Francúzsko – dohoda o emisiách áut

Spoločné vyhlásenie Angely Merkel a Nicolasa Sarkozyho z bilaterálneho francúzsko-nemeckého summitu podporuje plány Únie na zníženie emisií z novo vyrobených osobných áut na 120 g/km do roku 2012.

Vyhlásenie neobsahuje detaily, lídri sa však dohodli, že konkrétne ciele pre jednotlivé modely majú byť založené na váhe auta, ako navrhuje Komisia. Ťažšie autá – ako sú SUV či luxusné modely – často vyrábané nemeckými automobilkami, by tak mohli produkovať viac emisií, ako ekonomickejšie modely, typické skôr pre francúzskych výrobcov.

Lídri ustúpili požiadavkám automobiliek a podporili postupné zavádzanie limitov, ktoré bude brať do úvahy technologické možnosti výrobcov. Požadujú aj väčšiu flexibilitu pri trestaní prekročenia limitov. Regulácia má byť „prispôsobená malým odchýlkam výrobcov od ich cieľov“, píše sa vo vyhlásení.

Automobiloví výrobcovia majú podľa nich získať priestor, ak sa snažia zavádzať čistejšie technológie – ak automobilka zavádza postupne čistejšie technológie, smernica by mala vláde umožniť povoliť jej dočasne prekročiť stanovený limit. „Smernica by mala umožňovať dávať výrobcom automobilov kredit do určitej úrovne (šesť až osem gramov) na priemer ich vozovej flotily, spojený s použitím týchto zelených technológií.“

Dohoda je veľkým ústupkom zo strany Francúzska, ktoré požadovalo doteraz prísnejšiu reguláciu. Sarkozy zdôraznil, že rozumie nemeckému pohľadu na vec: „Úplne rozumiem záujmom našich nemeckých priateľov a takmer identitu definujúci význam výroby vysoko kvalitných áut v Nemecku.“

Kancelárka Merkel dohodu privítala ako „dôležitý prelom“, dôkaz schopnosti Nemecka a Francúzska spolupracovať pri riešení veľkých európskych problémov.

Sarkozy sa na stretnutí pokúsil získať nemeckú podporu pre plán zastaviť rast cien pohonných hmôt tým, že by krajiny EÚ koordinovane znížili dane. Angela Merkel však povedala: „Myslím si, že podmienky v každej krajine sú veľmi špecifické.“

Francúzsky prezident vyzval Berlín, aby sa pripojil k podpore využívania jadrovej energie ako „riešeniu budúcnosti, tvárou v tvár rýchlo rastúcim cenám ropy a zemného plynu“. Obe krajiny by mali podľa spolupracovať na stavbe reaktorov novej generácie. Zatiaľ čo Francúzsko je veľkým advokátom jadrovej energie, Nemecko sa chce oficiálne jej využívania postupne vzdať. Kancelárka tak len mohla upozorniť na dohodu s jej koaličným partnerom, sociálnymi demokratmi, o odstavení jadrovej energie do roku 2021. Osobne však poznamenala, že to nepovažuje za múdru voľbu.