Nemecko možno zdaní jadrové palivo

Foto: mmisso.deviantart.com

V Nemecku sa diskutuje o zavedení dane z uránu a plutónia, ktoré sú palivom jadrových elektrární. Vláda by tak ročne získala do svojho rozpočtu približne o 2,3 mld. eur viac. Spoločne so snahou koalície o predĺženie životnosti jadrových elektrární by to výrazne prispelo k zníženiu štátneho deficitu.

Energetické spoločnosti produkujúce elektrickú energiu z jadra tak môžu čeliť novým výdavkom. Avizujú, že ak sa im znížia zisky, obmedzí to ich možnosti budúceho investovania. Nákladnejšie prevádzkovanie elektrární tiež pribrzdí ich rozvoj.

Nemecký koncern RWE vyhlásil, že možno obmedzí svoje investície do elektrární a sietí. Okrem novej dani sa musí vyrovnať aj s príchodom veľkého konkurenta na svoje trhy. Francúzska spoločnosť GDF Suez vloží svoje aktíva do britského International Power a získa podiel 70 %. Rozšírený energetický koncern, ktorý sa stane najväčším nezávislým producentom energie na svete podľa tržieb, chce rozvíjať svoje aktivity na trhoch RWE vrátane Británie, krajín Beneluxu a Turecka.

„Budeme zvažovať, ktoré investície majú pre nás význam,“ cituje Reuters Jürgena Grossmanna, prezidenta nemeckej spoločnosti. Ten ďalej odmietol komentovať, aké dôsledky bude mať pre nich transakcia DGF. Dodatočné bremeno z daní však môže výrazne ovplyvniť ich konkurencieschopnosť.

O osude jadrových elektrární v Nemecku sa bude rozhodovať na jeseň. Návrh zdanenia jadrového paliva úzko súvisí so zvažovaným predĺžením životnosti elektrární. Táto tematika je v súčasnosti stredobodom energetickej politiky v najväčšej európskej ekonomike.