Nemecko odmieta americkú hrozbu sankcií proti Nord Streamu 2

Nemecký minister financií a energetiky Peter Altmeier. [EPA-EFE/Wu Hong]

Spojené štáty chcú schváliť sankcie pre firmy zapojené do výstavby kontroverzného plynovodu Nord Stream 2. Nemci sankcie odmietajú, Rusi ich považujú za nekalú súťaž.

Nemecké ministerstvo hospodárstva v stredu (22. mája) uviedlo, že odmieta hrozbu amerických sankcií pre firmy zapojené do výstavby plynovodu Nord Stream 2.

Reagovalo tak na vyhlásenie amerického ministra pre energetiku Ricka Perryho, ktorý v utorok (21. mája) na inaugurácii nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zeleňského vyhlásil, že Spojené štáty už čoskoro schvália príslušnú legislatívu. „Nie je to ďaleko,“ vyhlásil Perry.

Podľa hovorkyne si ministerstvo “všimlo hrozby Washingtonu v súvislosti s projektom Nord Stream 2 a odmieta akékoľvek podobné sankcie.

Stavbu ruského plynovodu už zdržali Dáni. Ďalšou hrozbou sú americké sankcie

Spojené štáty pripravujú zákon trestajúci firmy, ktoré sa podieľajú na Nord Streame 2. Chýbajúce povolenia v dánskych vodách pritom jeho dokončenie už teraz posúvajú z tohto na budúci rok.

S projektom plynovodu nesúhlasia okrem USA ani mnohé európske štáty, najmä zo strednej Európy a Pobaltia. Podľa nich tento projekt, ktorý obchádza Ukrajinu aj pobaltské krajiny, iba zvýši závislosť Európy od ruského plynu.

„Opozícia voči Nord Stream 2 je v USA stále veľmi vysoká,” citovala Perryho agentúra Reuters. „Senát aj Snemovňa reprezentantov by mali návrh zákona schváliť a po nich by ho mal podpísať prezident,” dodal.

Pred týždňom skupina republikánskych a demokratických senátorov predstavila návrh spomínaného zákona. Ten počíta so sankciami voči firmám, ktorých lode sa podieľajú na výstavbe produktovodov určených na dodávku ruských energií a k nim patrí aj plynovod Nord Stream 2.

Podľa Kremľu takýto krok predstavuje akt nekalej súťaže. „To je neprijateľné, ako pre nás, tak pre mnohé krajiny Európskej únie,” povedal v reakcii na vyjadrenia Perryho hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.