Nemecko – solárna veľmoc

Vďaka štedrým vládnym dotáciám Nemci vysoko vedú rebríček počtu inštalovaných solárnych panelov – krajina má viac ako 50% z globálnej kapacity. Vláda garantuje na 20 rokov výkupnú cenu elektrickej energie, ktorú domácnosti predajú zo svojich solárnych zariadení do národnej siete.

Rastúce ceny energií silno zvýšili dopyt po slnečných kolektoroch na zohrievanie vody, experti však odhadujú, že z dlhodobého hľadiska sa takto môže pokryť až 30% národného dopytu po teplej vode a elektrickej energii. Marburg v strednom Nemecku dokonca ako prvé mesto domácnostiam prikázal, aby pri stavbe alebo rekonštrukcii domu inštalovali solárne panely. Ak to neurobia, hrozí im pokuta 1000 eur.

Solárna energetika je však v Nemecku aj dôležitým priemyselným sektorom – zamestnáva asi 60 000 ľudí a jej ročný obrat by mohol podľa odhadu priemyslu dosiahnuť v roku 2010 až 13 miliárd eur. Nemecko je s 20% podielom na globálnom trhu najväčším európskym výrobcom solárnych článkov a tretím svetovým, po Japonsku a Číne.

Nemecký priemysel sa ale bude musieť prispôsobovať rastúcej globálnej konkurencii, najmä z ázijských krajín, ktoré majú nízke výrobné náklady. Okrem toho, vláda plánuje postupne znižovať subvencie. Ich navrhované skresanie o 30% bolo síce nakoniec oslabené na 9-10% ročne do roku 2011, zisky v sektore však ovplyvní. V súčasnosti klesajú subvencie o 5% ročne.

Podľa správy berlínskeho think-tanku IMU dobehnú onedlho Nemecko v tomto sektore ďalší hráči. V roku 2010 poklesne jeho podiel na novo inštalovaných solárnych kapacitách na 28% (z 58% v roku 2006). Spojené štáty pritom svoj podiel zdvojnásobia na 18%. V Európe masívne investuje do rozvoja solárnej energie Španielsko.

Za úspešný príklad rozvoja fotovoltaiky označil Nemecko aj Prof. Miro Zeman, ktorého prednášky odzneli v Bratislave v rámci projektu Excelentná univerzita. Od roku 2000 sa tam do rozvoja fotovoltaických systémov investovalo 10 miliárd eur a viac ako dve miliardy boli v tom istom období investované do výroby. Výsledkom výskumu a vývoja sú klesajúce náklady fotovoltaických systémov – medzi 1999 a 2003 o asi 25%, od júna 2006 zníženie ceny o 10% (prezentáciu si môžete stiahnuť na tejto linke)