Nemecko štartuje energetickú revolúciu

V Nemecku začína energetická revolúcia, informuje Der Spiegel. Z energetického priemyslu sa postupne stáva "super priemysel", pre ktorý je charakteristické vyvažovanie postavenia tradičných výrobcov energií a spotrebiteľov.

Šesť nemecký spolkových krajín sa vydalo cestou podpory a rozvíjania nových energetických technológií. Projekty zamerané na využívanie obnoviteľných zdrojov energií na všetkých úrovniach a budovanie príslušnej infraštruktúry – tzv. inteligentných energetických sietí – podporuje Spolkové ministerstvo pre hospodárstvo a životné prostredie v spolupráci s IT firmami ako Siemens, SAP a IBM, a výrobcami energií EnBW, RWE a Vattenfall.

V októbri 2009 niektoré pilotné projekty už vrcholia, vlna ďalších tisícok sa rozbehne do roku 2011, informuje Der Spiegel. Doteraz sa do nich investovalo 140 mil. eur, z ktorých 60 mil. pochádza z verejných zdrojov. Zvyšnú časť balíka vyskladali súkromné firmy.

Projekty, ktoré sa v Nemecku označujú spoločne ako E-Energy (Energetika budúcnosti využívajúca informačné a komunikačné technológie – IKT) "vytvárajú nemeckým firmám prístup k novým trhom s miliardami" eur, cituje Der Spiegel Ludwiga Karga, člena skupiny vedcov a komunikačných expertov v projekte E-Energy.

Z pohľadu bežných maloodberateľov energie je zaujímavým najmä projekt budovania malých elektrární v budovách – solárnych na strechách a ostatných obnoviteľných zdrojov v pivničných priestoroch. Súčasťou takto energeticky koncipovaných budov je i celkové IKT riešenie pre spotrebiče. Napríklad práčka, sušička a iné zariadenia medzi sebou komunikujú tak, aby si naplánovali harmonogram elektrickej spotreby v čase, kedy sú dodávky elektrickej energie z vonkajšej siete najlacnejšie, informuje Presseurop. Takýto manažment spotreby dokáže podľa odhadov ušetriť až 10 TWh elektrickej energie za jeden rok, čo je súčasná ročná priemerná spotreba približne 2,5 mil. domácností v Nemecku.

Novým energetickým trhom bude i oblasť budovania tzv. inteligentných energetických sietí. Tým, že maloodberatelia v Nemecku čoraz častejšie inštalujú zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje, nespotrebovanú energiu môžu predávať do verejnej energetickej siete. Generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Peter Löscher odhaduje, že do roku 2014 dosiahne hodnota trhu s inteligentnými energetickými sieťami v Nemecku 30 mld. eur.

Okrem projektov zameraných na maloodberateľov sa v Nemecku odštartovalo niekoľko veľkých pilotov, medzi nimi aj:

  • spolkové ministerstvo podporilo v septembri vo veľkej miere výstavbu pobrežných veterných parkov,
  • nemecké firmy Munich Re, Siemens, E.on a RWE, v spolupráci s Deutsche Bank, začali s prípravou výstavby solárnych elektrární v africkej púšti Sahara,
  • výrobca automobilov Volkswagen v spolupráci s firmou Lichtblick dodá na trh 100 tis. malých domácich elektrární, ktoré budú vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov a súčasne budú pripravené pre dobíjanie elektromobilov,
  • firma Bosch kúpila v roku 2008 výrobcu solárnych panelov Ersol; nový koncern plánuje inštalovať fotovoltaické technológie na strechy elektromobilov, pričom pri ich odparkovaní na slnečnej ploche budú dobíjať autobatérie,
  • do nemeckých inteligentných sietí investuje i IT gigant Google – chce vyvíjať online nástroje na manažment spotreby energií v domácnostiach a tak pomôcť maloodberateľom znížiť dopyt po energiách o 15 percent,
  • vláda v Nemecku prijala v auguste 2009 záväzok, že podporí trh s elektromobilmi tak, aby ich do roku 2020 na nemeckých cestách jazdil jeden milión kusov.