Nemecko stoplo Nord Stream 2. Za zastavenie plynovodu si môže priplatiť

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck potvrdil zastavenie procesu certifikácie pre plynovod Nord Stream 2. [EPA-EFE/Roberto Pfeil]

Nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že Nemecko až do odvolania zastavuje schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2. Urobil tak v reakcii na rozhodnutie Ruska, ktoré uznalo dva regióny na ukrajinskom Donbase.

Pozastavenie schvaľovacieho procesu plynovodu je nevyhnutný administratívny krok, aby nebolo možné certifikovať plynovod, povedal nemecký kancelár. „Bez tejto certifikácie nemôže byť Nord Stream 2 uvedený do prevádzky,” zdôraznil Scholz.

Nemecký kancelár zároveň uviedol, že ide o odpoveď na rozhodnutie Ruska uznať separatistické ukrajinské oblasti. Zároveň varoval, že pozastavenie projektu Nord Stream 2 je len prvým „konkrétnym” krokom, za ktorým môže nasledovať aj zavedenie ďalších sankcií proti Rusku.

Rusko priškrtilo kohútiky s plynom. Jeho ceny dosiahli nové rekordy

Ruský plyn prúdi cez plynovod Jamal – Európa obráteným smerom, teda zo západu na východ. Zareagovali na to aj európske ceny plynu, ktoré prudko stúpli. Ministerstvo hospodárstva zatiaľ dôvod na paniku nevidí.

Nemecké ministerstvo hospodárstva ho rýchlo nasledovalo. „Zastavili sme certifikáciu Nord Stream 2. Ak sa zmení realita, musí sa zmeniť aj jej hodnotenie,” uviedol vo vyhlásení minister hospodárstva Robert Habeck.

To však nevyhnutne neznamená, že Nord Stream 2 definitívne skončí. Nemecké ministerstvo hospodárstva bude zatiaľ len prehodnocovať situáciu. Aj keď Scholz zdôraznil, že tento proces sa „určite pretiahne“, stále existuje priestor na to, aby Rusko deeskalovalo situáciu a vrátilo sa k rokovaciemu stolu, aby zachránilo kontroverzný plynovod.

Scholz zároveň vyjadril nádej, že Európska únia sa v utorok dohodne na „silnom a masívnom balíku” sankcií mierených proti Rusku.

Nemecko bolo zdržanlivé

Postoje vo vnútri nemeckej vlády ohľadom toho, či má byť dostavba plynovodu Nord Stream 2 súčasťou možných sankcií voči Rusku, sa až donedávna rozchádzali. Nemecký kancelár Scholz sa počas svojej štátnej návštevy Washingtonu začiatkom februára dokonca zdržal vyjadrenia, že ukončenie kontroverzného plynovodu by bolo jedným z potenciálnych opatrení na boj proti vojenským krokom Ruska.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock sa ale minulý týždeň na návšteve Ukrajiny už jednoznačne vyjadrila, že Nord Stream dostane v prípade ruského útoku stopku.

Spojené štáty boli v tejto téme otvorenejšie. „Ak Rusko napadne Ukrajinu, to znamená, že tanky alebo vojaci prekročia jej hranice, potom už nebude existovať Nord Stream 2. Urobíme s tým koniec,” povedal americký prezident Joe Biden na tlačovej konferencii, ktorú organizoval spolu so Scholzom.

Nemecká váhavosť má doteraz korene aj v potenciálnych súdnych sporoch, ktorým by spolková republika mohla čeliť, ak by sa Nord Stream 2 zastavil.

Energetická spoločnosť RWE žaluje Holandsko pre jeho plány skoncovať s uhlím

Nemecký energetický gigant využil Zmluvu o energetickej charte a žiada náhradu za ušlý zisk v hodnote 1,4 miliardy eur. Škodu mu malo spôsobiť Holandsko, ktoré chce do roku 2030 ukončiť využívanie uhlia.

Za zastavenie plynovodu si môže Nemecko priplatiť

Pre Nemecko môže mať zastavenie plynovodu právne následky. Tie sú založené na spornej zmluve o ochrane investícií z 90. rokov, čo by mohlo čiastočne vysvetliť, prečo Scholz plynovod skôr oddialil, než aby ho úplne zrušil.

Zmluva je medzinárodnou dohodou, ktorá umožňuje energetickým spoločnostiam žalovať vlády v prípade zavedenia opatrení, ktoré by mohli ohroziť zisk z uskutočnených investícií. Zmluva sa v súčasnosti prehodnocuje a európske štáty sa čoraz viac prikláňajú k možnosti, že ju neobnovia. Podľa jej kritikov slúži na presadzovanie fosílnych investícií a nie je zlučiteľná s Parížskou dohodou.

Spoločnosť RWE žiadala napríklad v roku 2021 na základe zmluvy kompenzácie od holandskej vlády za jej rozhodnutie zavrieť všetky uhoľné elektrárne do roku 2030.

Spoločnosť Nord Stream 2 AG podpísala dohody o financovaní projektu so spoločnosťami ENGIE, OMV, Shell, Uniper a Wintershall Dea, uvádza ropovod na svojej  webovej stránke .

Do plynovodu Nord Stream 2 vložilo konzorcium európskych investorov 5 miliárd eur. Tým sa však finančné nároky konzorcia v prípadných súdnych sporoch nemusia končiť. Podľa odborníkov by sa v prípade zastavenia kontroverzného plynovodu mohli spoločnosti súdiť o ušlý zisk.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na úplné odstavenie plynovodu Nord Stream 2. Podľa ukrajinského lídra „musí byť Rusko okamžite potrestané za to, že v pondelok uznalo dva separatistami ovládané regióny Ukrajiny”.

Zvrat na trhu s plynom: Slovensko bude kľúčové pre odvrátenie energetickej krízy na Ukrajine

Ukrajine hrozí odrezanie od dodávok ruského plynu, čo môže spôsobiť krajine nedostatok paliva. Európska komisia jej chce zaistiť stabilné dodávky tým, že Slovensko sfunkční reverzný tok plynu a bude ho dodávať na Ukrajinu.

Prečo je problematický?

Projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý väčšinovo vlastní a prevádzkuje ruská štátna spoločnosť Gazprom, má zvýšiť dodávky plynu z Ruska do Európy. Okrem toho, že zaostáva za časovým plánom, politicky proti nemu vystupujú USA, Ukrajina a Poľsko. Keďže bude viesť popod Baltické more, pripravuje tým Ukrajinu o postavenie tranzitnej krajiny.

Podľa názoru Nemecka je Nord Stream 2 obchodným projektom. Prehlásila to minulý rok regionálna vláda Meklenburska-Predpomoranska. Na jej území má plynovod ústiť z mora na pevninu. Snaží sa tým obísť možné sankcie zo strany USA. Regionálna vláda tvrdí, že plynovod je komerčná investícia, ktorá je kľúčom k bezpečnosti dodávok v Európe. Podobne sa o projekte vyjadrovala bývalá nemecká kancelárka Angela Merkel.

Kritici v Nemecku i mimo neho sú proti projektu z environmentálnych, geopolitických a bezpečnostných dôvodov. Washington dlho argumentoval tým, že plynovod zvýši vplyv Ruska na Európu. Nový americký prezident Joe Biden je presvedčený, že plynovod je „pre Európu zlý obchod“.