Nemecký eurokomisár: Nord Stream 2 sa nedá zastaviť

Vyústenie Nord Streamu 1 v nemeckom Greifswalde. [EPA-EFE/Stefan Sauer]

Günther Oettinger požiadal ruský Gazprom, aby s Ukrajinou uzavrel férovú dohodu o ďalšom využívaní potrubia prechádzajúceho cez jej územie.

Americká vláda chce zabrániť vybudovaniu nového plynovodu medzi Ruskom a Nemeckom. „Z toho nič nebude,“ uviedol eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger pre spravodajský týždenník Der Spiegel.

Oettinger bol v rokoch 2010 – 2014 komisárom pre energetiku.

Nemecký komisár vysvetlil, že „popravde treba povedať, že potrubie sa dlhší čas ukladá na dno Baltiku a tento proces sa už nedá jednoducho zastaviť“. Dodal, že Trumpove hrozby „nie sú na to vôbec nijakým dôvodom“.

Únia môže tlačiť na Rusko

Americký prezident Donald Trump okrem iného varoval, že sa Nemecko dodávkami zemného plynu stane od Ruska závislé. Výstavba plynovodu pod vedením ruského Gazpromu a európskych firiem je pre Američanov už dlhšie tŕňom v oku aj preto, že by radi predávali svoj skvapalnený plyn Európe.

Popri Spojených štátoch je striktne proti plynovodu aj Ukrajina. Obáva sa, že Nord Stream 2, ktorý obíde jej územie, ju pripraví o tranzitné poplatky.

SaS žiada reagovať na konflikt v Azovskom mori zrušením ruského plynovodu

Nord Stream 2 je klinom do súdržnosti Európskej únie, ktorý využívajú jej kritici, povedal Richard Sulík.

Oettinger žiada, aby Gazprom „uzavrel férovú dohodu o ďalšom využívaní jestvujúceho potrubia, ktoré prechádza cez ukrajinské územie“.

Podľa eurokomisára môže EÚ vyvíjať tlak na Rusko, lebo pre ďalšiu distribúciu plynu z Nord Streamu 2 platia predpisy, ktoré sa musia dodržať, aby sa zachovali podmienky solídnej hospodárskej súťaže na spoločnom európskom trhu. Tie podľa bývalého komisára pre energetiku poznajú Vladimir Putin i Gazprom.

Domáca úloha pre Ukrajincov

Za reguláciu Nord Streamu 2 je v súčasnej Európskej komisii zodpovedný jej podpredseda pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Ten sa snaží v Rade EÚ presadiť novú smernicu o trhu s plynom a mandát, ktorý Komisii umožní o plynovode rokovať priamo s ruskou vládou.

„Návrh novelizácie plynárenskej legislatívy by priniesol do tejto témy oveľa väčšiu prehľadnosť a poriadok. Jednoznačnú podporu pre návrh máme v Európskom parlamente. Ten čaká, kedy členské krajiny schvália všeobecný prístup,“ povedal v decembri pre EURACTIV.sk. „Na základe atmosféry v Rade EÚ verím, že ak sa to dá na politické rokovanie a hlasovanie, malo by to prejsť,“ uviedol slovenský eurokomisár.

Maroš Šefčovič: Národné reflexy v energetike sú strašne silné

Pre hornú Nitru musíme vybrať projekty, ktoré sa dajú realizovať rýchlo, hovorí podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu MAROŠ ŠEFČOVIČ. Transformácia uhoľných regiónov podľa neho nesmie mať porazených.

Ukrajine Šefčovič radí, aby rozdelila svoju firmu Naftogaz na predajnú a prepravnú divíziu. „Aby sme vytvorili firmu, ktorá bude tak profesionálna a za prepravné poplatky bude poskytovať také kvalitné služby, že bude veľmi silným konkurentom akémukoľvek projektu, ktorý sa zvažuje alebo stavia,“ vysvetlil komisár.

Dodal však, že „diskusia o unbundlingu sa bohužiaľ nekončene naťahuje“.

Partneri témy

O téme Energetika môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.