Neriadený brexit: Briti budú mať dosť energií, Francúzom môže chýbať plyn

Dodávky plynu do Francúzska sú ohrozené. [EPA-EFE/Joel Karppanen]

National Grid upokojuje britskú verejnosť pred odchodom z EÚ bez dohody. Oxfordský think-tank však tvrdí, že takýto scenár ohrozuje až 40 percent spotreby zemného plynu vo Francúzsku.

Spoločnosť National Grid, ktorá prevádzkuje britské energetické systémy, ubezpečila, že tok plynu a elektriny z kontinentálnej Európy bude pokračovať bez problémov aj v prípade nekoordinovaného odchodu Británie z Európskej únie. Uviedla, že už zrealizovala potrebné kroky a na akýkoľvek scenár je pripravená.

Analytici z The Oxford Institute for Energy studies však varujú, že brexit ohrozuje až 40 percent spotreby zemného plynu vo Francúzsku.

Bez dopadu na Britániu

„Neočakávame, že v dôsledku odchodu Británie z EÚ by malo v najbližších mesiacoch dôjsť k prevádzkovým komplikáciám,” uviedol National Grid vo svojom výhľade Summer Outlook, ktorý pokrýva obdobie od apríla do októbra.

Brexit oslabí v Európe jadro, môže spomaliť ratifikáciu klimatickej dohody

Výsledok britského referenda o členstve v EÚ je jednoznačným víťazstvom pre klimatoskeptikov.

Británia dováža z kontinentálnej Európy zhruba 5 až 6 percent elektrickej energie.

Okrem toho dováža aj zemný plyn, a to prostredníctvom plynovodov z Európskej únie a Nórska a formou skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska, USA a Kataru. Dovoz plynu sa na celkovej ročnej spotrebe Británie podieľa viac než polovicou.

Podľa pravidiel WTO

Po takmer troch rokoch od referenda, v ktorom Briti rozhodli o odchode svojej krajiny z EÚ a len tri dni pred oficiálne stanoveným odchodom stále nie jasné, kedy a dokonca či sa brexit uskutoční. National Grid v tom však nevidí problém.

„Ak Británia vystúpi z EÚ bez dohody, cezhraničný obchod s energiami sa začne realizovať na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO),” uviedla firma. V rámci týchto pravidiel sa medzi EÚ a ostatnými členskými štátmi WTO žiadne clá na dodávky elektriny a plynu neuplatňujú.

National Grid očakáva, že dopyt po plyne dosiahne v letnej sezóne 36,1 miliardy kubických metrov. Oproti letnej sezóne minulého roka to predstavuje rast približne o 6 percent.

Ohrozenie pre Francúzsko

Britský think-tank The Oxford Institute for Energy Studies (OIES) však vo februárovej analýze tvrdí, že „brexit bez dohody môže mať veľmi vážne a okamžité dôsledku pre francúzske hospodárstvo Francúzska s priamym dopadom na životy (francúzskych) občanov“.

Komisia chce dieru v rozpočte po brexite zaplátať príjmami z environmentálnych daní

Európska komisia plánuje predložiť lídrom členských štátov návrh na presmerovanie časti národných výnosov z aukcií z pridelených emisných kvót do spoločného rozpočtu Únie po brexite.

Francúzska legislatíva totiž umožňuje dodávať zemný plyn do krajiny len firmám registrovaným v EÚ. Jej cieľom je umožniť štátu lepšie kontrolovať trh s plynom a zvýšiť tak energetickú bezpečnosť. To platí nielen pre potrubný plyn, ale aj LNG, keďže ten musia firmy vstrekovať do francúzskej siete. Problému podľa analýzy čelí asi desať firiem registrovaných v Británii.

OIES odhadol, že toto riziko ohrozuje 30 percent francúzskej spotreby plynu. Pri započítaní LNG je to až 40 percent. Francúzski zákazníci môžu podľa analýzy utrpieť priamo chýbajúcimi dodávkami a nepriamo vyššími cenami plynu.