Nord Stream 2: Šefčovič sa zastal Trumpa, Kremeľ sa mu vysmial

Maroš Sefčovič (druhý sprava) a Rick Perry (prvý zľava) [Twitter MŠ]

Európska komisia podporila Spojené štáty v kritike nového ruského plynovodu. Hovorca ruského prezidenta hovorí o neférovej súťaži.

„V mnohých argumentoch, ktoré americká strana nastolila, sa zhodujeme – vo význame diverzifikácie plynových ciest či zachovania tranzitnej cesty cez Ukrajinu aj po roku 2019,“ povedal podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu. Maroš Šefčovič sa pre TASR vyjadroval po rokovaní s americkým ministrom energetiky Rickom Perrym.

Šefčovič priznal, že americká delegácia na rokovaniach Rady pre energetiku EÚ-USA vo štvrtok 12. júla pokračovala v kritike projektu Nord Stream 2. Plánovaný plynovod má viesť priamo z Ruska do Nemecka, pričom obchádza tradičné tranzitné krajiny ako Ukrajina, Poľsko a Slovensko.

Pred Perrym ho v stredu kritizoval na schôdzke NATO americký prezident Donald Trump. Nemecku vyčítal, že Rusku platí miliardy eur za zemný plyn, zatiaľ čo nedokáže výrazne zvýšiť výdavky na obranu. Kancelárke Angele Merkelovej odkázal, že čoraz viac obchoduje a je závislá na krajine, pred ktorou ju majú NATO a Spojené štáty brániť.

Kremeľ odmietol, že by Nemecko bolo „zajatcom“ Ruska, ako to povedal Trump. Amerického prezidenta zároveň obvinil, že sa snaží Európanov dotlačiť k nákupu amerického plynu. Hovorca ruského prezidenta sa tiež nezdržal ironických poznámok o amerických šanciach predávať skvapalnený zemný plyn (LNG) vzhľadom na nedostatok dovozných terminálov vo (východnej) Európe a nižšiu cenu ruskej konkurencie dodávanej cez plynovody.

Američania podporujú južný koridor

Na stretnutí s Komisiou americký minister Perry nadviazal na slová prezidenta Trumpa zo summitu NATO. Vysvetlil, že Američania podporujú hospodársku súťaž, ale ruský projekt nevnímajú ako konkurencieschopný z hľadiska záujmov EÚ.

„Spojené štáty nepodporujú plynovody ako Nord Stream 2 a viacvetvový Turk Stream, ktoré len zvýšia závislosť na jednom zdroji dodávok,“ povedal novinárom Perry.

Podporujú naopak výstavbu južnej plynovodnej trasy, ktorá zaistí dodávky kaspického plynu až do Talianska, ako aj a rozšírenie možností na predaj skvapalneného plynu dovážaného z Ameriky. „To predstavuje veľké možnosti pre Európanov. Prezident Trump verí, že Nord Stream 2 nie je v najlepšom záujme EÚ,“ skonštatoval Perry.

Príchod kaspického plynu podporila európska rozvojová banka, ochranári to kritizujú

Európska banka pre obnovu a rozvoj odklepla polmiliardový úver pre Transjadranský plynovod. Podľa Bankwatch tým porušila vlastné princípy.

Podľa údajov americkej vládnej databázy US Energy Information Administration sa americký vývoz LNG zvýšil z 0,5 miliardy kubických stôp denne v roku 2016 na 1,94 miliardy v roku 2017. Ale viac ako polovica z tohto exportu smeruje do troch krajín – Mexika, Južnej Kórey a Číny.

Šefčovič: Nemajú politické požiadavky

Američania dodali vlani Európe len 2,2 miliardy kubických metrov LNG, pričom tá vlani spotrebovala celkovo asi 480 miliárd kubických metrov plynu.

Rusko sa na dovoze zemného plynu do Európskej únie podieľalo až 41 percentami.

Americké dodávky plynu do Európy sú zatiaľ len veľmi malé, priznal komisár Šefčovič. Doplnil však, že „sú predpoklady zlepšenia po dokončení exportnej infraštruktúry v Spojených štátoch a po sfinalizovaní projektov v Európe, ako terminál na ostrove Krk či interkonektory medzi Bulharskom a Gréckom.“ Potom bude mať podľa neho každá krajina Únie prístup k LNG. Americká strana si zase uvedomuje, že bude musieť konkurovať na európskom trhu lepšou cenou a kvalitou služieb.

Lobuje za americký plyn: Európa by sa mala vybrať našou cestou

Na európskom trhu je dosť miesta pre skvapalnený zemný plyn zo Spojených štátov, hovorí jeho obhajca, FRED H. HUTCHINSON. Šéf LNG Allies tvrdí, že pre Slovensko môže byť prístupový bod poľský terminál. 

„Veľmi si vážime, že pristupujú k tomu bez akýchkoľvek politických požiadaviek,“ uviedol Šefčovič na adresu USA. Priznal, že zatiaľ je cena LNG vyššia ako v prípade zemného plynu, Američania však zdôraznili, že veria v technologický vývoj a už teraz sa im dramaticky podarilo znížiť náklady na ťažbu a prepravu LNG. A uvedomujú si, že budú musieť byť v stave konkurovať cenám zemného plynu v Európe, dodal komisár.

Peskov: Je to neférová súťaž

Po Trumpovom vystúpení proti Nord Stream 2 sa ozvali aj hlasy, že ide o jasné tlaky Spojených štátov na väčší predaj amerického skvapalneného plynu. Šefčovič tvrdí, že rozhodujúce slovo bude mať trh.

Na rozhodnutie trhov sa odvolal aj hovorca ruského prezidenta Dmitry Peskov. „Považujeme to za otázku hospodárskej súťaže a samostatných rozhodnutí zákazníkov,“ povedal v konferenčom hovore s európskymi novinármi. Peskov oznčil americké námietky za „neférovú súťaž“, ktorá má Európanov prinútiť kupovať americkú surovinu.

Trumpove vyhlásenie označil hovordca Kremľa za snahu eskalovať americkú kampaň proti ruským dodávkam v Európe a nahradiť ich americkými.

Gazprom: Americký plyn nám v Európe nekonkuruje

Ruský plynárenský gigant očakáva zvýšenie dodávok do Európy, v ktorej klesá domáca produkcia.

„Čo sa týka závislosti Nemecka (na Rusku) ako hlavného zákazníka, s touto premisou nemôžeme súhlasiť,“ podčiarkol Peskov v rozhovore s európskymi novinármi. „Dodávky plynu cez plynovody nevedú k závislosti jednej krajiny na druhej, ale k úplne vzájomnej závislosti. Toto je záruka stability a budúceho rozvoja,“ zdôraznil hovorca ruského prezidenta.