Nórsko-nemecké prepojenie na výmenu elektriny z vody a vetra dostane 650-miliónový úver

Začiatok výstavby Nordlinku. September 2016. Nemecko [TenneT]

Nordlink alebo „zelené prepojenie“ medzi Nórskom a Nemeckom získalo podporu Európskej investičnej banky. Eurokomisár Maroš Šefčovič ho označil za pilier pre ochranu klímy a zásobovanie obnoviteľnou energiou.

Projekt diaľkového elektrického vedenia Nordlink medzi Nemeckom a Nórskom získal v utorok  (14. augusta) ďalšie potrebné financie.

Európska investičná banka (EIB) kúpila za 100 miliónov eur dlhopisy Tennetu, prevádzkovateľa nemeckej rozvodnej siete. Informovala o tom Európska komisia. Podľa hovorcu EIB schválila na projekt Nordlink úver 650 miliónov eur.

Elektrické vedenie cez Severné more dlhé viac ako 600 kilometrov v budúcnosti umožní, aby si obe krajiny vymieňali elektrickú energiu vyrobenú vo vodných a veterných elektrárňach.

Dosiahne sa tak stabilizácia rozvodných sieti, čo posilní pozitívne zmeny v nemeckej energetike. Vedenie sa uvedie do prevádzky v roku 2020. Stavebné práce začali v roku 2016.

Pilier energetickej únie

Podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič označil Nordlink za pilier pre dosiahnutie ochrany klímy a zásobovania inteligentnou kombináciou obnoviteľných zdrojov.

https://twitter.com/Energy4Europe/status/1029386042326097920

Nórsko vyrába veľa elektrickej energie v hydroelektrárňach, ktorá sa dá v porovnaní s elektrinou z veterných zdrojov dobre akumulovať.

Nemecko bude po sprevádzkovaní vedenia dodávať prebytok energie vyrobenej vo svojich veterných parkoch do Nórska v čase, keď budú mať hydroelektrárne nedostatok vody. Oslo bude energiu posielať, ak bude výkon nemeckých veterných parkov v dôsledku slabého prúdenia vzduchu nízky.

Kritika a dopad na nórske ceny 

Podmorské prepojenie, ktoré by malo byť schopné prenášať výkon až 1,4 GW, je v Nórsku  ale terčom kritiky. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Statnett tvrdí, že Nordlink spočiatku síce zníži ceny elektrickej energie v krajine, no o pár rokov nastane pravý opak, píše český portál oenergetice.cz.

Podľa hovorcu Statnettu Christera Giljeho začnú kvôli Nordlinku ceny po roku 2025 rásť približne o jedno euro za megawatthodinu. „Ceny elektrickej energie v Nórsku môžu byť spočiatku nižšie. Keď ale máte veľký prebytok, ktorý tlačí ceny v Nemecku k nule a niekedy dokonca do záporných hodnôt, ovplyvní to nórske ceny,“ vysvetlil Gilje pre agentúru Reuters.

Ako veľký bude dopad nového prepojenia Gilje neuviedol. V súčasnosti sa Nórsko teší z relatívne nízkych cien elektrickej energie.