Nový ruský plynovod odobrilo Švédsko, zraky sa upierajú na Dánsko

Trasa Nord Streamu 2 [NS2]

Nord Stream 2 získal všetky potrebné povolenia od vlády v Štokholme. Kodaň ho môže odmietnuť, údajne však existuje alternatívna trasa.

Švédsko vo štvrtok 7. júna oznámilo, že schválilo žiadosť spoločnosti Nord Stream 2, ktorá plánuje výstavbu ďalšieho plynovodu z Ruska do Nemecka. Ministerstvo životného prostredia udelilo povolenie pre 510-kilometrový úsek, ktorý prechádza cez švédsku hospodársku zónu.

Po Švédsku sú všetky zraky upreté na Dánsko, ktoré o povoleniach ešte nerozhodlo.

Nord Stream 2: Ak nás zablokuje Dánsko, budeme hľadať inú trasu

Nový plynovod medzi Ruskom a Nemeckom by mal vstúpiť do prevádzky v roku 2019.

Zdroje z priemyslu však povedali portálu euractiv.com, že aj keby Dánsko žiadosť zablokovalo, Nord Stream 2 môže prechádzať alternatívnou trasou. Dánsku trasu si Rusi údajne vybrali preto, že v čase rozhodovania bola Kodaň projektu naklonená.

Obchádza Ukrajinu aj Slovensko

Plynovod Nord Stream 2, ktorý sa bude skladať z dvoch potrubí, má mať celkovú dĺžku asi 1 200 kilometrov a povedie po dne Baltského mora. Projekt vyvolal diskusiu v súvislosti so snahou Európskej únie vyhnúť sa príliš veľkej závislosti na jednom dodávateľovi alebo jednom zdroji energie. Nord Stream 2 obchádza dnešnú hlavnú trasu pre prepravu ruského plynu do Únie, ktorá vedie cez Ukrajinu, Slovensko a Poľsko.

Poľský protimonopolný úrad začal vyšetrovať Gazprom a spol. pre Nord Stream 2

Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov sa sťažuje, že ruské a európske firmy nerešpektujú jeho rozhodnutie o novom plynovode. Gazprom tvrdí opak.

Na stavbe spolupracuje ruský plynárenský gigant Gazprom a nemecké energetické spoločnosti Wintershall Holding, E.ON a jeho dcérska spoločnosť PEG Infrastruktur, holandská spoločnosť NV Nederlandse Gasunie a francúzska skupina ENGIE.

Medzinárodné konzorcium plánuje položiť potrubia Nord Stream 2 v rokoch 2018 – 2019 a začať s prevádzkou plynovodu v roku 2020.

Švédi schválili, čaká sa na Dánov

Napriek pochybnostiam Švédsko povedalo, že nebolo schopné zabrániť kladeniu potrubia vo svojej zóne. Švédska vláda uviedla, že zabezpečila ochranu „citlivého prostredia Baltského mora, lodnej dopravy, námornej bezpečnosti a rybolovu“.

Stavbe Nord Streamu 2 na nemeckom území už nič nebráni

Nemecký regulačný orgán schválil výstavbu a prevádzku sporného ruského plynovodu v tamojších vodách. CDU a ďalšie dve politické strany sa vyslovili proti projektu.

Švédsko uviedlo, že konzultovalo túto záležitosť s Fínskom, ktoré nedávno schválilo projekt a s Dánskom, ktoré stále skúma žiadosť Nord Streamu 2. Nemecko už projektu udelilo povolenia.

Dánsky parlament schválil legislatívu, ktorá vláde umožní zablokovať podobné infraštruktúrne projekty z bezpečnostných dôvodov. Napokon však jej súhlas možno ani nebude potrebný.