Obama: Turecko je strategický energetický koridor

Energia poskytuje Spojeným štátom a Turecku príležitosť na „rozšírenie trhov a vytvorenie pracovných miest“, povedal Barack Obama pred tureckým Veľkým národným zhromaždením v Ankare. Na návšteve Turecka bol prvý krát vo funkcii prezidenta.

„Spojené štáty a Turecko môžu rozvíjať mnoho príležitostí v záujme prosperity našich obyvateľov, najmä pokiaľ ide o energetiku. Môžeme zvýšiť obchod a investície medzi našimi krajinami“, povedal v prejave.

Poslancom povedal, že bude „naďalej podporovať centrálnu úlohu (Turecka) ako koridoru pre ropu a zemný plyn medzi Východom a Západom“.

Hoci to Obama v prejave vyslovene nespomenul, Washington dlhodobo podporuje stavbu plynovodu Nabucco. Ten by podčiarkol rolu Turecka ako strategického mosta k energetickým surovinám z Kaspickej oblasti.

Americký prezident sa zameral na budúcnosť – podporu obnoviteľných zdrojov, ktoré pomáhajú bojovať proti klimatickým zmenám. „Môžeme zvýšiť nové zdroje, nie len preto, aby sme sa oslobodili od závislosti na iných energiách a energetických zdrojoch iných krajín, ale aj pre boj proti klimatickým zmenám. Mali by sme stavať na našom Fonde pre čisté technológie, na zvýšenie investícií do efektívnosti a obnoviteľných zdrojov energie v Turecku.“

Širšia ekonomická spolupráca medzi Tureckom, USA a Európou je dôležitá aj z bezpečnostných dôvodov, zdôraznil Obama. Potvrdil podporu USA pre turecké členstvo v EÚ. „Poviem to jasne, Spojené štáty silno podporujú snahu Turecka stať sa členom Európskej únie.“

„Nehovoríme to ako člen EÚ, ale ako blízki priatelia Turecka a Európy“, dodal americký prezident a pripomenul, že „Turecko nesie vlastnú zodpovednosť“ za pokrok k plnému členstvu.