Oceliarov stále ohrozuje spor Washington-Peking

Fabrika ArcelorMittal v Hamburgu. [EPA-EFE/DAVID HECKER]

Európske oceliarne využili vlani 65 percent svojej kapacity na výrobu stavebnej ocele. V roku 2007 to bolo 80 percent, čo je úroveň považovaná za známku „zdravého priemyslu“.

Dopyt po stavebnej oceli v Európe je stále takmer o 20 percent nižší ako pred finančnou krízou, keď dosiahol svoj vrchol. A zároveň trh bojuje s prebytočnou kapacitou.

Uviedol to v utorok 11. decembra ArcelorMittal, najväčší svetový výrobca ocele.

Neistá perspektíva

Ceny ocele v Európskej únii sa zotavili z desaťročného minima, ktoré dosiahli na konci roka 2015 a vzrástli. Investori sa však stále obávajú, že toto odvetvie bude zápasiť s problémami, ak sa rast čínskeho hospodárstva spomalí a obchodný spor medzi Washingtonom a Pekingom zhorší.

Čína je totiž nielen najväčším výrobcom ocele, ale zároveň spotrebuje polovicu jej svetovej produkcie.

Európski oceliari vítajú prešetrovanie amerických ciel, čínski chcú vlastnú ochranu

Brusel začal vyšetrovať americké antidumpingové opatrenia. Európski výrobcovia ho žiadajú, aby konal rýchlo. Jeho čínski kolegovia sa obrátili na vládu v Pekingu.

„V Európe máme obrovskú nadmernú kapacitu ocele pre stavebníctvo,“ povedal novinárom na brífingu v Paríži Augustine Kochuparampil, riaditeľ spoločnosti ArcelorMittal Europe.

Známka zdravého priemyslu

Európske oceliarne využili vlani 65 percent svojej kapacity na výrobu stavebnej ocele. V roku 2007 to bolo 80 percent ich kapacity, čo je úroveň, ktorú investori považujú za známku „zdravého priemyslu“.

Dopyt po stavebnej oceli v EÚ sa odhaduje na 57 miliónov ton v tomto roku oproti 69 miliónom ton v roku 2008, uviedol Kochuparampil.

Spoločnosť ArcelorMittal, ktorú vlastní indický miliardár Lakshmi Mittal, pôsobí vo viac ako 60 krajinách a vyrobila 97 miliónov ton ocele v roku 2017, čo zodpovedá 6 percent celkovej svetovej produkcie.