Oceliarsky gigant znižuje výrobu v Európe

Fabrika ArcelorMittal v poľskom Krakove. [EPA-EFE/Stanislaw Rozpedzik]

ArcelorMittal obmedzuje produkciu ocele vo Francúzsku, Nemecku a Španielsku. Dôvodom je slabý dopyt a vysoký dovoz.

Oceliarsky koncern ArcelorMittal oznámil ďalšie znižovanie produkcie v Európe, pričom ako dôvod uviedol pokračujúci slabý dopyt a vysoký objem dovozu ocele.

Francúzsko, Nemecko, Španielsko

Najväčší producent ocele na svete informoval, že zníži primárnu produkciu vo francúzskom závode v Dunkirku a nemeckom závode v Eisenhüttenstadte. K redukcii však pristúpi aj v závode v Brémach, ako aj v španielskej Astúrii. V týchto prípadoch zníži produkciu vo 4. kvartáli predĺžením lehoty určenej na revízie a opravy.

Európski oceliari sa boja novej krízy

Združenie európskych výrobcov ocele žiada ochranu pred vysokým dovozom. Problémom je tiež spomalenie ekonomiky a rastúce ceny surovín a emisných povoleniek.

Presnejšie údaje v súvislosti so znížením produkcie firma neuviedla, oznámila len, že „svoju výrobu prispôsobí súčasnému dopytu na trhu“.

Už začiatkom mája ArcelorMittal oznámil znižovanie výroby, pričom vtedy išlo o závody v Poľsku a produkciu v Španielsku. Podľa vedenia spoločnosti sa súčasná situácia zmení, keď sa zmenia podmienky na európskom trhu. ArcelorMittal má závody v 18 krajinách sveta, až 47 percent produkcie má však sústredenej v Európe.

Problém vysokého dovozu

V polovici mája európske združenie oceliarskeho priemyslu Eurofer varovalo, že oceliarskemu sektoru v Európe hrozí nová kríza. Dôvodov je podľa neho viacero, tým hlavným však je vysoký objem dovozu ocele, pričom dopyt klesá.

Podľa šéfa Euroferu Axela Eggerta dopyt po oceli vzrástol v minulom roku o 3,3 percent, tento rok však Eurofer očakáva pokles o 0,4 percenta. Na druhej strane, ako dodal Eggert, v roku 2018 vzrástol dovoz približne o 12 percent a tento rok môže byť podľa odhadov Euroferu rast ešte výraznejší.

Práve vyriešenie problému vysokého dovozu je podľa Eggerta kľúčové, ak sa má európsky oceliarsky priemysel udržať nad vodou.