Oettinger Bulharsku: Na energetiku „rozumnejšie“

Foto: flickr.com (helmen)

Günther Oettinger, komisár pre energetiku, navštívil v sobotu Bulharsko. Témou jeho diskusií a vyjadrení boli najmä rozhodnutia krajiny v oblasti energetiky, ktoré sa v EÚ považujú za diskutabilné.

„Každý projekt v energetickom sektore by mala schváliť Európska komisia,“ odkázal vláde v Sofii. Doplnil, že v Bruseli sa citlivo vníma najmä otázka projektu jadrovej elektrárne v Belene.

V zahraničí sa s Bulharskom spájajú predovšetkým dva diskutabilné energetické projekty – jadrová elektráreň v Belene a hydroelektráreň „Cankov Kamak“, ktorá je už takmer dokončená. Oba projekty vyvolali v minulosti rad otázok pre viaceré dôvody, no naposledy sa objavilo podozrenie, že prostriedky na výstavbu elektrární putujú na súkromné účty ako korupčné peniaze.

Jadrová elektráreň v Belene

Vývoj projektu „sledujeme veľmi pozorne a sme na tento projekt veľmi citliví“, uviedol komisár Oettinger v Sofii. Dôvod pre obavy je prostý: Belene sa má stať prvou elektrárňou svojho druhu v EÚ, ktorá sa bude spoliehať výlučne na ruské technológie.

Jadrová elektráreň sa pôvodne stavala v konzorciu s nemeckým RWE. Po odstúpení firmy od zámeru ponúklo Rusko výhodnú pôžičku v hodnote 2 mld. eur na dokončenie. Sofia najskôr ponuku prijala, no po tlaku z Bruselu zmenila rozhodnutie a vyhlásila, že Belene sa dobuduje iba s európskym investorom.

Projekt Belene sa mal podľa pôvodného plánu dokončiť v roku 2014. Pre problémy s financovaním je však zrejmé, že termín sa nedodrží. Pôvodný odhad hovoril o celkových nákladoch 4 mld. eur, v súčasnosti sa však rozpočet posúva k číslam 8 – 10 mld. eur.

Do elektrárne v Belene sa už investovala jedna miliarda eur. Premiér Bojko Borisov vyhlásil, že projekt je „príkladom toho, ako sa to nemá robiť“. Vláda dnes stojí pred rozhodnutím, či projekt zastaví pre nedostatok zdrojov alebo v ňom bude pokračovať.

Hydroelektráreň Cankov Kamak

Bulharsko bude mať možno najdrahšiu vodnú elektráreň na svete. Náklady na výstavbu vodného diela Cankov Kamak sa pôvodne odhadovali na 220 mil. eur. Dodnes sa už však zdvojnásobili – najmä pre výstavbu cestnej komunikácie medzi mestami Devin a Mihalkovo. Cesta dlhá 22 km vyšla na 114,5 mil. eur.

Bulharský premiér Borisov vyhlásil, že sa vyšetrí, kto a čo stojí za výstavbou „najdrahšej cesty“ v krajine. Doplnil, že jej výstavba vykazuje jasné známky korupcie.

Cankov Kamak je vo fáze krátko pred dokončením. Treba ešte postaviť napríklad systém kaskád na rieke Vucha. S výstavbou sa malo začať v tomto roku, ale práce sa stopli pre riziko zneužitia finančných prostriedkov.