Oettinger: Nabucco bude možno meškať

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

„Dúfam, že konečné rozhodnutie o výstavbe plynovodu [Nabucco] prijmeme v roku 2010,“ vyhlásil komisár pre energetiku Gunther Oettinger v rozhovore pre nemecký Suddeutsche Zeitung. Doplnil, že termín dokončenia „bude pravdepodobne v roku 2018“.

Meškanie, ktoré včera v nemeckom denníku oznámil komisár, by nebolo prvým.

Konzorcium Nabucco zatiaľ nevydalo ku komisárovým vyjadreniam stanovisko. Hovorca RWE, ktoré je jedným z jeho členov, z Essenu odkázal, že pre meškanie neexistuje dôvod a preto sa ho netreba obávať.

Konzorcium Nabucco v nedávnom stanovisku uviedlo, že plynovod s prepravnou kapacitou 31 mld. kubických metrov ročne by sa mal uviesť do prevádzky v roku 2014. Dlhý bude 3.300 km a náklady na výstavbu sa vyšplhajú na 7,9 mld. eur.

O Nabuccu budú akcionári a ľudia zapojení do projektu diskutovať na júlovej konferencii, ktorá sa uskutoční buď v Bruseli alebo v Istanbule, doplnil komisár.

Okrem Nabucca je potrebné dostavať i Južný tok, uviedol Oettinger. Jeho výstavba začne v apríli, pričom hlavným developerom je ruský plynárenský monopol Gazprom. Zámerom je po čiernomorskom chrbte obísť územie Ukrajiny, s ktorou viedol Gazprom pred rokom doposiaľ najväčšiu cenovú vojnu. Tá vyústila do niekoľko-týždňového prerušenia dodávok zemného plynu pre viaceré európske krajiny.

(EurActiv/Reuters)

Pozície

"Ale ak sa na to pozrieme celkovo, sme skutočne závislí od vonkajších zdrojov, a v nasledujúcich desaťročiach bude táto závislosť len rásť, dokonca až na 70-80%. Je to dramatická výzva, pretože z dlhodobého hľadiska je veľmi nerozumné, ak je spolok takto silne závislý od tretích krajín", hovorí v rozhovore pre reláciu STV Hlas Európy predseda Výboru EP pre priemysel, výskum a energetiku Herbert Reul. Upozorňuje tiež na potrebu diverzifikácie zdrojov, dodávateľov i transportných trás. "Stratégia Európskej únie vyzerá nasledovne – musíme využívať všetok ponúkaný potenciál – čiže ak plyn, tak nielen od jedného dodávateľa, ale od viacerých. A dovážať ho nielen prostredníctvom plynovodov, ale nájsť aj iné možnosti."

Relácia Hlas Európy bude odvysielaná na STV2 v piatok o 21:50.