Oettinger propagoval zelenú energiu à la rosnička

Komisár pre energetiku sa nechal inšpirovať princom Charlesom, ktorý prednedávnom preukázal svoje skryté schopnosti v pozícii rosničky. Britský princ sa v polovici mája preslávil tým, že pre škótsku televíziu BBC moderoval predpoveď počasia.

V snahe spropagovať používanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v Európe sa obdobným spôsobom komisár Oettinger priamo zapojil do projektu EnergizAIR, ktorý tento rok získal jedno z ocenení Udržateľná energia v Európe, a to v kategórii Komunikácia.

Inovatívny projekt, ktorý vznikol pôvodne v Belgicku, získal zo strany Európskej komisie aj finančnú podporu, a to v rámci komunitárneho projektu Inteligentná energia – Európa. Vo výške 75 % prispela EK do jeho celkového rozpočtu takmer 729 tisíc eur.

Projekt vychádza z ukazovateľov podielu OZE na dodávkach energie v aktuálnom týždni v danej krajine. Tieto informácie sú zrozumiteľným a graficky jednoduchým spôsobom priamo integrované do predpovede počasia online či v televízii. V súčasnosti sú tieto informácie vysielané v 15 rôznych médiách v Belgicku, Francúzsku, Portugalsku, Slovinsku a Taliansku, avšak jedným z cieľov projektu je vytvoriť metodológiu pre transfer konceptu do ďalších krajín.

Snahou autorov projektu je dodať diskusii, ktorá sa odohráva predovšetkým v technickej a environmentálnej sfére, sociálnu dimenziu. Poukazujú na to, zrozumiteľnosť informácií o príspevku zelenej energie ku každodenným aktivitám ľudí, ktoré vyžadujú dodávky energie, priamo v ich obývačkách a na pozadí aktuálnych poveternostných podmienok. Obrazové piktogramy poskytujú názornú ukážku prepojenia medzi počasím, energetickými zdrojmi a spotrebou energie.

OZE tým získavajú nový pozitívny rozmer, čo pomôže budovať dôveru v rozšírenie zelenej energie a verejnú akceptáciu energeticko-klimatických cieľov EÚ do roku 2020.

Komisár EÚ najprv predstavil správu o dodávkach energie v Nemecku.

„Minulý týždeň bol celkom dobrý pokiaľ ide o vietor, čo nám dáva dobré indikátory pre všetky technológie. Berlínskym rodinám vybaveným fotovoltickými panelmi ich dom poskytol dostatok elektriny na pokrytie viac než 100 % potrieb, presne 111 %, čo bolo dosť pre ich spotrebiče plus počítač a umývačku riadu ich suseda. Čo sa týka veterných fariem v celej krajine, minulý týždeň vyprodukovali dosť elektriny ekvivalentnej 12.850.000 domácností, “ uviedol.

Nasledovala predpoveď hlavných správ pre Európu v roku 2012 a krátky výhľad energetiky na nasledujúce roky.

Patrizia Toia, talianska europoslankyňa zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP, na rovnakom podujatí pripomenula, že úlohou zostáva stabilita dodávok zo zelených zdrojov a jej prenosu a tiež náklady. „Napokon problémom je rola spotrebiteľa, ktorá je dôležitá, pretože dopyt je tak dôležitý ako ponuka. Spotrebiteľ nám môže pomôcť dosiahnuť ciele efektívnosti, úsporu a tiež byť producentom-spotrebiteľom.“

Zoznam všetkých ocenených projektov počas Týždňa udržateľnej energie aj krátkymi videami nájdete na tomto odkaze