OSN má riešiť aj cyperské náleziská plynu

„Plánujem generálnemu tajomníkovi predložiť plán, nový návrh o prieskume plynu a využití uhľovodíkových rezerv,“ uviedol prezident medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky (KKTC) Derviş Eroğlu pri príležitosti stretnutia s Pan Ki-munom počas zasadnutia valného zhromaždenia OSN.

Líder cyperských Turkov ale neprezradil žiadne bližšie detaily.

Predstavitelia KKTC podpísali v apríli dohodu s tureckou štátnou ropnou firmou (TPAO) o prieskumných vrtoch v okolí ostrova. Budúci rok by mali začať prieskum v regióne Iskenderun – Mersin.

Turecká firma prizvala k prieskumu aj iné medzinárodné firmy. Záujem pôvodne vyjadrilo asi 11 firiem, avšak postupne stiahli svoju žiadosť o licenciu. Tureckí predstavitelia v polovici septembra pre agentúru Reuters priznali, že firmy sa obávajú o stabilitu regiónu. K dlhodobému problému rozdelenia ostrova sa pridala už viac než rok a pol trvajúca kríza v Sýrii.

Turci ale veria, že po upokojení situácie sa ich záujem obnoví. Medzitým firma TPAO začne s prieskumu sama.

Tureckých predstaviteľov minulý rok nahnevalo, keď medzinárodne uznaná cyperská vláda na čele s Demetris Christofiasom vydalo povolenia na prieskum zemného plynu texaskej spoločnosti Noble-Energy. Ankara následne do vzdialenosti asi 10 km od oblasti gréckocyperskej ťažby vyslala plavidlo s cieľom vlastného seizmického prieskumu.

„Pri stole som už varoval pána Christofiasa, že ak začnú s vŕtaním, potom sa vo vodách okolo Cypru pustíme do vlastným vrtných aktivít,“ poznamenal Eroğlu.

Financovanie zjednotenia

Ak by sa predpokladané náleziská cyperských Grékov potvrdili, znížila by sa súčasná úplná závislosť ostrova na dovoze energie. Na niekoľko desaťročí by sa dokonca mohol stať energeticky sebestačným a prinieslo by to zisky do rozpočtu oboch administratívnych celkov.

Cyperská republika bola v júni nútená požiadať o finančnú pomoc zo strany Medzinárodného menového fondu a Európskej únie. Ekonomicky a politicky izolovaní Turci na severe sú zase odkázaní na financie z Ankary.

Obe komunity v princípe súhlasia s federatívnym usporiadaním zjednoteného štátu, ale nedokážu sa dohodnúť na presnom fungovaní. Kvôli nedostatočnému pokroku bola v apríli zrušená aj plánovaná medzinárodná konferencia o Cypre.

Eroğluov zámer o predložení plánu prieskumu plynu najvyššiemu predstaviteľovi OSN niektorí považujú za snahu o obnovu medzinárodných rokovaní. Eroğlu uviedol, že všetky zisky z nájdeného plynu alebo ropy chce použiť na podporu riešenia pre zjednotenie.

(EurActiv/Reuters)