Označenie paliva na čerpacích staniciach sa v celej Únii zjednotí, staré názvy ostanú tiež

Kruh pre benzín, štvorec pre naftu a kosoštvorec pre plyn. [TASR/AP Photo/Michael Probst]

Európska únia zavádza jednotné označenie, vďaka ktorému bude jasné, aké palivo a s akým maximálnym množstvom biozložky možno do konkrétnych vozidiel natankovať. Zlepšiť sa tým má orientácia európskych vodičov v pohonných hmotách.

V celej Európskej únii začne od 12. októbra platiť jednotné značenie motorových palív. Stojany aj tankovacie pištole preto budú na všetkých čerpacích staniciach označené novými symbolmi. Existujúce názvy palív môžu byť ponechané paralelne s novými symbolmi.

Príslušné značky ponesú na kryte od nádrže tiež novovyrobené autá. Starších vozidiel sa označovanie týkať nebude. Informovali o tom včera na tlačovej konferencii zástupcovia Českých automobiliek a petrolejárov. Tí nové opatrenia vítajú.

V4 dáva prednosť megalomanským projektom pred čistou energiou

Politici v krajinách Vyšehradskej skupiny uprednostňujú tradičné zdroje energie ako uhlie a jadro pred obnoviteľnými alternatívami, ktoré vedú k energetickej sebestačnosti. Európska únia je dnes jediná, kto to môže zmeniť, píše ADA ÁMON.

Kruh pre benzín, štvorec pre naftu a kosoštvorec pre plyn

Palivá budú od polovice októbra rozdelené do troch skupín. Benzín ponesie označenie v kruhu, naftové paliva vo štvorci a plynové v kosoštvorci. Písmená v uvedených symboloch budú označovať typ biozložky, číslo určí jej podiel.

„Nejde o veľké zmeny, doterajšie označovanie si čerpacie stanice môžu ponechať, musia však dodržať aj tie nové,“ uviedol výkonný riaditeľ Združenia automobilového priemyslu v Českej republike (AutoSAP) Zdeněk Petzl.

Väčšina čerpacích staníc podľa ale neho zachová aj doterajšie označenia.

Najčastejšie využívané benzínové palivá v Česku, Natural 95 a Natural 98, budú vedľa starých názvov po novom označované ako „E5“, klasický diesel motoristi nájdu pod značkou „B7“. Označenie plynných palív sa bude zhodovať so súčasnými skratkami – H2, CNG, LPG a LNG.

Nové značky by sa v budúcnosti mali ďalej rozširovať podľa vývoja alternatívnych pohonných hmôt.

Viac amerického plynu v Európe? Trumpovu dohodu s Junckerom spochybňuje trh

V Európskej únii dominuje lacný ruský plyn a politici to tak skoro nezmenia. Jedinou krajinou, ktorá sa chystá vo veľkom nakupovať LNG zo Spojených štátov, je Poľsko.

Orientácia európskych spotrebiteľov sa zlepší

Predseda Únie nezávislých producentov ropy Českej republiky (SČS) Ivan Indráček uviedol, že zmeny by mali odstrániť prípady, kedy majú pohonné hmoty v rôznych krajinách EÚ rôzne označenia, čo môže byť pre spotrebiteľa mätúce. Podľa neho je v Česku zhruba sto prípadov ročne, kedy si motoristi potrebné palivo zamenia za iné.

„Brusel si za toto nariadenie určite zaslúži pochvalu, vytvorenie jednotnej symboliky nenarúšajúcu marketingové názvy jednotlivých spoločností, dáva zmysel. Zvlášť vtedy, keď sa na trhu objavujú a ďalej budú objavovať nové palivá a zákazník by sa tak mohol v ponuke v rôznych krajinách horšie orientovať,“ povedal v súvislosti so zmenami Indráček.

Bude Slovensko vyrábať z odpadu bioplyn?

Životnému prostrediu by prospelo, keby ľudia namiesto odpadu kúrili zemným plynom. Či ešte lepšie – bioplynom.

„Na všetkých našich 406 čerpacích staniciach máme nová označenie palív od minulého týždňa. Toto značenie je v rámci krajín Európskej únie jednotné, čo vodičom uľahčuje orientáciu pri tankovaní na cestách v zahraničí,“ povedal včera (14. augusta) hovorca siete českých čerpacích staníc Benzina Pavel Kaidl.

Dodal, že „samotné marketingové názvy jednotlivých palív, ako je napríklad u nás Efecta alebo Verva, zostanú aj naďalej zachované“.

Podľa petrolejárov budú české čerpacie stanice pripravené do konca septembra. Splnenie povinnosti bude následne kontrolovať Česká obchodná inšpekcia.