Plyn má byť dvakrát drahší

Prudké zvýšenie cien plynu bude dôsledkom zdražovania ropy. Kvôli častému využívaniu dlhodobých kontraktov na dodávky plynu, ktoré viažu ceny plynu na cenový vývoj ropných produktov ako je vykurovací olej, sleduje v krajinách kontinentálnej Európy cena plynu vývoj cien ropy s približne deväťmesačným odstupom. Podľa americkej konzultačnej firmy Cambridge Energy Research Associates (Cera) to znamená, že zdraženie barelu ropy zo 70 na 145 dolárov za posledný rok vytlačí cenu plynu z asi 350 dolárov za meter kubický na začiatku tohto roku na 730 dolárov v apríli 2009.

Pre spotrebiteľov v Európe to bude znamenať, že pri platení účtov za energie budú musieť siahnuť ešte hlbšie do vrecka. Zdražovanie bude vytláčať nahor infláciu, ktorá už dnes dosahuje v eurozóne rekordné hodnoty (4% v júni). Súčasne obmedzí kúpyschopnosť európskych spotrebiteľov – čo so súčasným spomalením vývozu spôsobí európskej ekonomike problémy.

Spotrebiteľské skupiny aj niektorí experti tvrdia, že treba zrušiť viazanie ceny plynu na ropu. Tá sa totiž stále menej využíva na vykurovanie a výrobu energie. Podľa Shankari Srinivasana z Cera však bude toto prepojenie zachované. „Cena napojená na ropu neznamená nutne vyššie ceny, je však predvídateľnejšia a menej náchylná na prudké zmeny ako cena založená len na trhu s plynom.“

Graf: Vývoj cien plynu
Zdroj: Financial Times

Prepojenie by mohol oslabiť rastúci objem plynu, ktorý sa do Európy dováža tankermi v skvapalnej podobe (LNG) z krajín ako Egypt či Nigéria. Jeho ceny sa totiž neriadia cenovým vývojom ropy, ale iba dopytom. Tu však európske krajiny narážajú na silnú konkurencie z Ázie – dopyt po LNG vzrástol mimoriadne prudko v Japonsku, ktoré muselo po zemetrasení zavrieť niektoré jadrové reaktory.