Plynárenstvo: Ukrajina dostane peniaze, sľúbila reformy

Podľa predstaviteľov EÚ a finančných inštitúcií majú peniaze pomôcť reformovať ukrajinské plynárenstvo a umožniť Kyjevu naplniť plynové zásobníky, nevyhnutné pre neprerušený tok suroviny do EÚ počas zimných mesiacov.

Kyjev už niekoľko mesiacov žiadal od EÚ finančnú pomoc. Varoval, že bez európskych peňazí nebude schopný naplniť plynové zásobníky, a tak hrozí opakovanie krízy z januára tohto roku. Rusko nesúhlasilo s tým, že by v zásobníkoch surovinu iba uložilo, a peniaze získalo až po jej predaji na európskom trhu. Argumentovalo obavami, že Ukrajina použije zásoby pre vlastnú spotrebu.

Aj ruskí predstavitelia opakovane varovali, že ak Ukrajina nedostane až 5 miliárd dolárov, nebude schopná platiť za plyn, a hrozí odstávka dodávok. Pre krajiny ako Slovensko by to znamenalo opäť vážny problém.

EÚ sa sprvu stavala k ukrajinskej žiadosti odmietavo. Kyjev ale nakoniec dostane až 1,7 miliardy dolárov, musel však sľúbiť reformu plynárenstva. Európska banka pre obnovu a rozvoj dá 300 miliónov vo forme rýchleho kapitálu, a až 450 miliónov v roku 2010 ako investície. Ďalších 500 miliónov a 450 miliónov príde od Svetovej banky a Európskej investičnej banky.

Ukrajinská premiérka Júlia Timošenková sľúbila reformy, ktoré zabezpečia zvýšenie transparentnosti a dlhodobej životaschopnosti sektora. V minulosti sa objavili informácie, že ich súčasťou bude musieť byť zvýšenie cien plynu pre domácnosti a prísnejšie vymáhanie nesplatených pohľadávok.