Plynová dohoda s Azerbajdžanom výmenou za zjednodušenie víz

Barroso a prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev podpísali Spoločné prehlásenie o dodávkach plynu do Európy. Ide o prvý písomný záväzok dodávok plynu do Európy.

Barroso nazval dohodu „veľkým prelomom“ a eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger, ktorý ho na zahraničnej ceste sprevádza, uviedol, že dohoda je strategickým dokumentom, pretože Európa bdue v nasledujúcich desaťročiach potrebovať nové dodávky plynu.

„Táto dohoda potvrdzuje priamy prístup Európy k plynu z kaspickej panvy, čím umožňuje realizáciu Južného koridoru. Táto nová trasa dodávok posilní energetickú bezpečnosť európskych spotrebiteľov a podnikov,“ vyjadril sa Barroso.

Zároveň oznámil, že Brusel a Baku začnú v blízkej budúcnosti rokovať o Dohode o zjednodušení víz: „Uľahčí sa tým cestovanie ľudí z Azerbajdžanu do EÚ.“

Dohody o liberalizácii víz v predchádzajúcich rokoch otvorili dvere do Európy občanom z krajín západného Balkánu, okrem Kosova. Podobný proces sa uplatňuje aj voči Rusku a Ukrajine.

Podľa azerbajdžanských médií prezident Alijev uviedol, že jeho krajina má potvrdené rezervy plynu v celkovom objeme 2,2 biliónov m3. Dodal, že plánované rezervy sú „oveľa vyššie,“ s tým, že Azerbajdžan chce predávať plyn do Európy aby diverzifikoval svoj zoznam klientov.

V stredu Azerbajdžan odsúhlasil export minimálne miliardy m3 zemného plynu ročne do Iránu. Baku takisto predáva plyn do Ruska.

Barroso poznamenal, že Európa ma rovnaký cieľ: diverzifikovať svoje zdroje dodávok.

Azerbajdžan v súčasnosti vyjednáva s viacerými západnými spoločnosťami o získaní prístupu k 10-tim miliardám metrov kubických (bcm) plynu z poľa Shah Deniz II . Jedným zo záujemcov je konzorcium Nabucco, ale taktiež projekty ITGI a TAP (viď Súbor liniek)

Zdroje z Azerbajdžanu by ale nemuseli stačiť pre plánovanú ročnú kapacitu plynovodu Nabucco, ktorá má byť až 31 bcm. Projekty ITGI a TAP majú pritom plánovanú kapacitu presne 10 bcm. Projekt Biela vetva (transport kaspického plynu z Kazachstanu a Turkménska cez Gruzínsko a Čierne more), o ktorom sa ale zatiaľ zverejnilo len málo informácii, má plánovanú kapacitu 8-32 bcm.

V oficiálnych textoch dohody sa nespomínajú žiadne objemy dodávok, ale Komisia trvala na zmienke o štyroch plánovaných plynovodov ako potenciálnych klientoch. Je preto zjavné, že nech prístup k azerbajdžanskému plynu získa ktorýkoľvek projekt, Baku sa stane chrbticou Južného plynovodného koridoru.

Azerbajdžan sa môže rozhodnúť poskytnúť plyn aj viacerým zákazníkom, čo prezradil aj hlavný vyjednávač Azerbajdžanu v tendri Elshad Nasirov.

Konzorcium Nabucca, ktoré je „vlajkovou loďou“ európskeho plynovodného koridoru podpis zmluvy uvítalo.

Barroso a Oettinger dnes navštívia Turkménsko, ktoré nedávno oznámilo nález „obrovských zásob plynu.“