Plynovod cez strednú a východnú Európu dostal zelenú

Maroš Šefčovič na stretnutí CESEC. FOTO: European Comission/Andreea Alexandru

Plynovod BRUA bude postavený čo najskôr, dohodli sa predstavitelia Bulharska, Rumunska, Maďarska a Rakúska vo štvrtok 28. septembra počas štvrtého stretnutia Juhovýchodnej európskej skupiny pre plynové prepojenie (CESEC). V Bukurešti podpísali všetky zainteresované strany memorandum a porozumení.

Členmi CESEC je deväť členských štátov EÚ vrátane Slovenska a šesť susedných krajín. Plánovaný plynovod BRUA prechádza cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakúsko.

„Projekt BRUA je vo veľmi pokročilej fáze. Vydali sme stavebné povolenie a spustili procesy na výber dodávateľov konštrukčných prác. Už sme podpísali zmluvy na dizajn projektu a vybavenie pre kompresorové stanice,“ uviedol rumunský minister energetiky Toma Petcu.

Stavba sa začne na jar

„V decembri majú byť podpísané zmluvy pre výkonnú časť a dokončí sa obstarávanie potrubí,“ dodal Petcu.

Rumunský minister tvrdí, že decembrový termín je dôležitý, aby samotné budovanie plynovodu na jar 2018 mohlo začať hneď, ako nastane vhodné počasie.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-plynu-v-eu/plyn-je-skvele-prechodne-riesenie-vyzvou-je-diverzifikacia-dodavok-anketa/

„Chcem, aby stavba BRUA začala naraz vo všetkých štyroch štátoch, nielen v Rumunsku, ale tiež v Bulharsku, Maďarsku a Rakúsku. Želám si, aby sme prvú fázu aj druhú fázu ukončili súčasne,“ vysvetlil minister.

Varoval, že ak by sa to nepodarilo, bolo by to v rozpore s cieľmi, ktoré sa dohodli pri schvaľovaní projektu a jeho financovania. Dodal, že s touto požiadavkou súhlasia ministri všetkých dotknutých krajín aj Európska komisia.

Minister potvrdil, že súčasťou plynovodu bude technológia spätného toku, ktorá umožní prepravovať zemný plyn oboma smermi a uspokojiť tak potreby počas špičiek či mimoriadnych situácií.

Rozpory sú zažehnané

Projekt bol pritom ešte pred pár mesiacmi v ohrození. V júli rumunský prepravca plynu Transgaz uviedol, že plynovod cez Maďarsko nepôjde. Tamojší operátori navrhovali distribuovať plyn na územie Slovenska, Ukrajiny, Chorvátska a Srbska.

Maďarský partner Transgazu, FGSZ, vtedy zrušil procedúru open season, ktorá mala zisťovať záujem trhu o prepravné kapacity. Tvrdil, že jediná „ekonomicky rentabilná“ časť projektu by bolo už existujúce prepojenie Maďarska a Rumunska.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/madari-trhaju-v4-spolupracuju-na-ruskom-plynovode/

Štvrtkové oznámenie však projekt vrátilo do podoby, akú pôvodne navrhovala Európska únia a predstavitelia štyroch krajín. BRUA sa napojí na existujúcu infraštruktúru a pridá k nej nové potrubia a interkonektory.

Plynovod BRUA bude prepravovať plyn z Čierneho mora a, keď sa tam zásoby koncom desaťročia vyčerpajú, z kaspickej oblasti.

Dohoda na termináli LNG

CESEC dosiahla aj dohodu na stavbe terminálu skvapalneného zemného plynu na severojadranskom ostrove Krk.

Memorandum CESEC však obsahuje aj prísľub rozšírenia spolupráce nad rámec plynu. Po novom bude skupina riešiť aj trhy s elektrinou, energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje.

Na stretnutí ministrov v Bukurešti eurokomisár pre energetiku a klímu Miguel Arias Cañete vyhlásil, že „vďaka politickej angažovanosti na vysokej úrovni, ktorej sme svedkami, a rozumnej mobilizácii európskych fondov môžeme pokračovať v dokončovaní energetickej infraštruktúry, ktorú región potrebuje.“

Úspech ocenil aj podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič: „CESEC sa stala príkladom úspešnej spolupráce a dokázala, že solidarita je riešením. Po rýchlych úspechoch v oblasti plynu rozširujeme jej záber aj na regionálnu spoluprácu v oblasti elektriny, obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti.“

Konkuruje BRUA Eastringu?

Otázkou je, ako zelená pre plynovod BRUA ovplyvní projekt Eastring iniciovaný slovenským prepravcom plynu Eustreamom. Oba plynovody sú na zozname európskych Projektov spoločného záujmu.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/norsky-plyn-na-balkane-sefcovic-tvrdi-ze-eastring-umozni/

Plynovod Eastring by mal prechádzať cez Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. V prvej fáze by mal prepravovať plyn zo severu na juh, v druhej fáze opačným smerom. V súčasnosti je Eastring v štádiu skúmania uskutočniteľnosti.

Hoci CESEC sleduje pokrok Eastringu, ten nie je podľa zoznamu z novembra 2016 súčasťou projektov CESEC.

„Pokiaľ ide o projekt BRUA, ten má zásadne iné parametre a účel, preto ho nevnímame ako konkurenčný projekt,“ povedal vlani hovorca Eustreamu Pavol Kubík pre portál energia.sk.

Výsledky štúdie uskutočniteľnosti Eastringu by mali byť známe v júni 2018.