Plynovod Eastring na zozname európskych prioritných projektov

Zdroj: Európska komisia

Slovenský plynovodný projekt Eastring sa dostal na druhý zoznam európskych Projektov spoločného záujmu, ktorý dnes zverejnila Európska komisia v rámci správy o stave Energetickej únie.

Čeliť však bude tvrdej konkurencii. „Na zozname sa Eastring nachádza spolu s ďalšími dvoma projektmi podobného rázu, jedným z nich je Tesla, druhým je Brua. V podstate majú iné trasovanie ale ich spoločná črta je tá, že to nie sú len klasické interkonektory ale sú to plynovody prechádzajúce cez viacero členských krajín,“ vysvetlil novinárom podpredseda Komisie Maroš Šefčovič.

Plánovaný plynovod, ktorý by mohol viesť z Veľkých Kapušian až na bulharsko-tureckú hranicu má podľa Šefčoviča výhodu v tom, že je plánovaný ako obojsmerný, čím by sa „posilnila severo-južná a južno-severná kapacita, ktorá nám teraz v únii chýba“.

Financovanie z európskych zdrojov však Eastring nemá isté. „Tým, že sa Eastring dostal na tento zoznam je možné, aby sa jeho promóteri uchádzali o financovanie štúdie realizovateľnosti. V nej sa bude tento projekt porovnávať aj s ostatnými konkurenčnými projektmi a zisťovať do akej miery by bol zaujímavý aj pre investorov, keďže všetky projekty si budú musieť nájsť financovanie na základe verejno-súkromných partnerstiev,“ povedal slovenský podpredseda.

Rozpočet plynovodu Eastring sa podľa ministra hospodárstva Vazila Hudáka pohybuje v rozmedzí 1,5 až 2 miliardy eur. Okrem financovania z Nástroja na prepájanie Európy sa Eastring bude môcť uchádzať o zdroje zo Slovenského investičného holdingu, či Junckerovho balíčka, ktorý je určený pre projekty, kde je investičné riziko vyššie ako pri bežných projektoch.

Európska investičná banka (EIB)  už v súčasnosti  plynovod Eastring posudzuje. Z Európskeho fondu strategických investícií môžu promotéri získať až polovicu potrebných zdrojov. Zvyšok môžu doplniť pôžičky z komerčných bánk alebo vlastné zdroje slovenského prepravcu Eustream, ktorý z časti vlastní štát a z časti český Energetický a průmyslový holding.

Znižovanie závislosti či obchádzanie Ukrajiny

Zdrojom zemného plynu pre Eastring môže byť podľa bývalého českého premiéra Mirka Topolánka, ktorý je od leta členom predstavenstva Eustreamu, v podstate „hocikto,“ pretože plynovod nezávisí na jednom konkrétnom dodávateľovi.

Dôležitý je však podľa neho najmä na dobudovanie jednotného a likvidného európskeho trhu s plynom. „Eastring sa postupne stáva jedným z mála projektov, ktorý by mohol zachovať tvár Európskej komisii ohľadom takzvanej energetickej únie – projektu, ktorý je po vyhlásení a prípadnej realizácii Nord Streamu II mŕtvo narodeným dieťaťom,“ vyhlásil Topolánek pre český EurActiv.

„Nord Stream II do budúcna limituje zníženie závislosti na ruskom plyne. Eastring naopak umožňuje i ruskému plynu a ruským prepravcom vstup na európsky trh za štandardných podmienok a zároveň zamedzuje vytvoreniu závislosti na jedinom dodávateľovi,“ hovorí Topolánek o výhodách projektu.

Analytici však upozorňujú, že Eastring môže pomôcť „dokončiť“ ruskú infraštruktúru obchádzajúcu Ukrajinu. Na juhu sa totiž môže napojiť na plánovaný Turkish stream s kapacitou 32 miliárd kubických metrov plynu ročne, ktorý bude privádzať ruský plyn až na turecko-grécku hranicu.   

Eastringom sa zoznam nekončí

Na druhý zoznam Projektov spoločného záujmu, na ktorom sa nachádza až 195 kľúčových energetických infraštruktúrnych projektov, sa dostali aj iné slovenské plynovody. Medzi ne patria aj  interkonektory s  Poľskom, ktoré Slovensku umožnia napojiť sa na terminál so skvapalneným plynom (LNG) v Šwinoujście, či ropovodné prepojenie medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom.

Slovensko je aj v hre o financovanie viacerých elektrických prepojení s Maďarskom, kde podľa Komisie dochádza k „výraznému preťažovaniu“. Malo by ísť o oblasti medzi Gabčíkovom a Gönyű, Rimavskou Sobotou a Sajóvánakou či Veľkými Kapušanmi a Kísvárdou.