Plynovod Južný tok: Rumunsko dnu, Bulharsko von?

www.exponent.com

„Rumunská strana potvrdila záujem na účasti na projekte Južný tok a poskytla ruskej strane údaje, o ktoré bola predtým požiadaná, a ktoré sú potrebné na prípravu štúdie uskutočniteľnosti pre možnú trasu potrubia cez Rumunsko“, píše sa v tlačovom vyhlásení ruského plynárenského gigantu Gazprom.

Detaily nie sú známe, nevie sa, či má ísť len o odbočku z Bulharska do Rumunska, alebo preloženie celej trasy plynovodu a tým vylúčenie Bulharska. V posledných týždňoch Gazprom tlačil na Rumunov, aby sa k projektu pridali, ako možná alternatíva voči Bulharsku. Sofia je v Gazprome vnímaná ako problematický partner, keďže stredo-pravá vláda Bojka Borissova nariadila prehodnotenie projektu.

„Pokiaľ ide o Rumunsko, chcel by som povedať, že žiadna krajina s vážnym záujmom o účasť na Južnom toku nebude vynechaná“, povedal nedávno rumunskej tlači výkonný riaditeľ Gazpromu pre export Alexander Medvedev.

„Rumunsko má nádhernú strategickú polohu na Čiernom mori a môže byť východiskovým bodom pre európsku sekciu plynovodu“, dodal Medvedev. Podľa doterajších plánov ním mala byť bulharská Varna.

Hovorca Gazpromu odmietol komentovať otázku EurActivu, či tento krok treba chápať ako vynechanie Bulharska z projektu.

Zdržiavacia taktika

V posledných dňoch je ruská tlač plná kritiky prístupu Bulharska. Rusko negatívne zareagovalo napríklad na ratifikáciu dohody o stavbe plynovodu Nabucco v bulharskom parlamente (3. februára). Hoci to Moskva popiera, európsky plynovod Nabucco vníma ako konkurenta, ktorý má znížiť závislosť viacerých krajín EÚ od ruského plynu. Bulharsko sa stalo po Maďarsku druhou krajinou, ktorá ratifikovala dohodu.

„Bulharsko sa bude snažiť pokiaľ to len bude možné oddialiť rokovania s Ruskom o Južnom toku, a súčasne pokračovať vo vývoji pokiaľ ide o Nabucco“, povedal ruskej tlači Alexej Makarkin, generálny riaditeľ Centra pre politické technológie (CPT).

„Ak by bolo všetko okolo Nabucco v poriadku, Bulharsko by proste na ruský plynovod zabudlo, no ak sa Nabucco zasekne, ak napríklad členovia konzorcia nenájdu financie, Bulharsko sa vráti späť k Južnému toku“, pokračoval Makarkin.

Expert nevylúčil, že by ruská strana, unavená zdržiavaním Bulharska, mohla trasu modifikovať a problematického partnera úplne vylúčiť.

Bulharsko okrem iného žiada, aby Overgaz, súkromná spoločnosť s 50% podielom Gazpromu, už nebol prostredníkom pre nákup ruského plynu.

Rusko sa snaží nájsť alternatívu aj preto, že Sofia žiada, aby Gazprom platil za tranzit cez Bulharsko vyššie dane, píše bulharský Dnevnik. Aj tento faktor treba hľadať za rozhodnutí Moskvy zvážiť možnosť, že by bol čiernomorský terminál vybudovaný v Rumunsku, nie Bulharsku, píše ruský denník Vesti.

Ďalšie kroky

  • 22.-23.február: bulharský prezident Georgi Pavranov navštívi Brusel. V utorok sa stretne s predsedom komisie Barrosom a stálym predsedom Rady Van Rompuyom.