Po 14 rokoch v Únii sa má Pobaltie na ňu napojiť aj v elektrine

Slávnostný podpis dohody o prepojení [EPA-EFE/JULIEN WARNAND]

Pobaltské krajiny sú stále synchronizované s elektrickou sieťou bývalého Sovietskeho zväzu. Lídri podpísali politický dokument, ktorý to má zmeniť.

Krátko pred otvorením dvojdňového európskeho summitu v Bruseli sa šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker dohodol s lídrami Estónska, Litvy, Lotyšska a Poľska na politickom pláne na synchronizáciu elektrickej siete troch pobaltských štátov s kontinentálnou európskou sieťou.

Na stretnutí vo štvrtok 28. júna ráno si za cieľový dátum stanovili rok 2025. Podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič pripomenul, že pobaltské krajiny sú stále synchronizované s elektrickou sieťou bývalého Sovietskeho zväzu.

Členmi Európskej únie sú pritom tri pobaltské štáty od roku 2004.

Od politického plánu k praktickej realizácii

Na osobitnom ceremoniáli na pôde Komisie sa zúčastnili okrem Junckera a Šefčoviča aj litovská prezidentka Dalia Grybauskaiteová, estónsky premiér Jüri Ratas, lotyšský premiér Maris Kučinskis a poľský premiér Mateusz Morawiecki. Dokument, ktorý podpísali, má názov Politická cesta k synchronizácii elektrických sietí pobaltských štátov s kontinentálnou európskou sieťou.

Estónsko je šampiónom v elektromobilite

Estónsko je prvou krajinou s celonárodným systémom rýchlonabíjania pre elektrické vozidlá. Inštalovanie financovala vláda z predaja emisných povoleniek japonskej automobilke. Okrem toho poskytuje granty na nákup vozidiel a prepláca domáce nabíjačky.

Politický plán presúva politické diskusie na úroveň praktickej realizácie s jasným harmonogramom opatrení. Už v septembri by sa mala Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E) rozšíriť aj na pobaltské štáty. Ide o jeden z najznámejších projektov energetickej únie a o konkrétne vyjadrenie solidarity v oblasti energetickej bezpečnosti.

„Pobaltské krajiny prejavili záujem synchronizovať sa s Európou. Je to zložitá technická otázka a je to veľmi nákladný projekt. Niekoľko rokov sa hľadalo riešenie, ako zabezpečiť toto prepojenie, nakoniec sa dohodlo, že to bude robené cez Poľsko,“ vysvetlil Šefčovič pre TASR.

Presieťovanie sa uskutoční v roku 2025

Šefčovič spresnil, že náklady sú odhadované vo výške okolo miliardy eur a vyjadril nádej, že k presieťovaniu dôjde do roku 2025. Väčšinu z nákladov by mali pokryť európske zdroje (napríklad Nástroj na prepájanie Európy). Vo februári 2019 sa vyhodnotia prvé projekty a pridelia sa finančné prostriedky.

Europoslanec zodpovedný za obchod s elektrinou: Verím vo voľný trh

Cesta k vyššiemu podielu obnoviteľných zdrojov a nižšej závislosti od dovozu energie vedie cez neregulované ceny, hovorí vplyvný lotyšský politik KRIŠJĀNIS KARIŅŠ.

Podľa jeho slov proces dokončenia integrácie pobaltských štátov s európskym energetickým systémom je nevyhnutný a bude znamenať príspevok k jednotnosti a energetickej bezpečnosti EÚ. Upozornil, že je to kľúčová záležitosť pre ekonomický rozvoj Pobaltia, ako aj pre domácnosti v tomto regióne.

Šefčovič upozornil, že memorandum o porozumení podpísané v Bruseli obsahuje aj klauzulu, že Únia po definitívnom schválení technického riešenia začne rokovať s Ruskom a Bieloruskom o tom, ako zabezpečiť, aby ruská enkláva Kaliningrad mohla fungovať bez problémov z hľadiska dodávok elektriny.