Počítače, kopírky a tlačiarne budú musieť šetriť viac energie

Komisia sa včera dohodla s americkou Agentúrou pre ochranu životného prostredia (EPA) na sprísnení štandardov pre získanie označenia „Energy Star“.

Nové pravidlá by mali vstúpiť do platnosti 1. júla. Podľa energetických expertov Komisie by v najbližších štyroch až šiestich rokoch mohli ušetriť iba v EÚ 22 TWh elektrickej energie – čo sa rovná ročnej spotrebe Írska.

Prísnejšie špecifikácie pre počítače ušetria 18 TWh, ďalšími 4 TWh prispejú šetrnejšie kopírky a tlačiarne.

„Energy Star“ je dobrovoľným označením prideľovaným spotrebným tovarom, ktoré spĺňajú určené štandardy. Americká EPA ju vytvorila v roku 1992 a v Spojených štátoch sa stala na trhu štandardom. EÚ zaviedla značku pre kancelárske vybavenie v roku 2001.

„Nové kritériá sú dôležitým príspevkom k dosiahnutiu cieľov EÚ v energetickej efektívnosti. Energy Star je veľmi úspešným príkladom spolupráce s USA v energetickej efektívnosti, ktorý prináša konkrétne znižovanie spotreby energie a CO2 vo svete, ako aj peňazí občanov a podnikateľov“, povedal komisár pre energetiku Andris Piebalgs.

Členské štáty aj inštitúcie EÚ sú povinné aplikovať vo verejnom obstarávaní štandardy minimálne tak vysoké, ako stanovuje Energy Star. Komisia plánuje pridať do schémy kritériá aj pre ďalšie typy kancelárskej IT, ako sú servery či dátové banky.