Budúca preprava ruského plynu cez Ukrajinu a Slovensko je stále neistá

Trojstranne rokovania v Bruseli. [Twitter MS]

Maroš Šefčovič tvrdí, že Rusi v princípe súhlasia s tranzitom plynu cez ukrajinskú sústavu po roku 2019. Ukrajinci im neveria, záväzná dohoda bude najskôr v máji.

Dohodli sa, že sa dohodnú. Na rokovaniach o preprave plynu, ktoré nedospeli k žiadnym konkrétnym záverom, predstavitelia Ruska a Ukrajiny súhlasili, že sa zídu znovu v máji. Po rozhovoroch sprostredkovaných Európskou komisiou o tom v pondelok 21. januára informoval ruský minister energetiky Alexander Novak, napísala agentúra Reuters.

Cieľom trojstranných rokovaní v Bruseli je dohodnúť sa na preprave ruského plynu cez Ukrajinu po 31. decembri 2019. Vtedy totiž vyprší súčasná zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom. Gazprom zároveň stavia dva nové plynovody, ktoré obchádzajú Ukrajinu a ktoré sa kapacitne zhodujú s objemom ruského plynu prepraveného vlani cez ukrajinskú sústavu.

Pri nulovom tranzite cez svoje územie by Ukrajina prišla o poplatky v ročnej hodnote asi tri miliardy dolárov. To sú tri percentá ukrajinského HDP.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a kandidát Smeru-SD na slovenského prezidenta, ktorý rokovania viedol, však ubezpečil, že Rusko má záujem na preprave plynu cez Ukrajinu aj po roku 2019. To by znamenalo pokračovanie prepravy i cez Slovensko.

Pnutie medzi Moskvou a Kyjevom

Medzi Kyjevom a Moskvou stále panuje napätie pre ruskú anexiu Krymu, vojnu na východe Ukrajiny a konflikt v Kerčskom prieplave. Gazprom navyše so svojimi západoeurópskymi partnermi pokračuje vo výstavbe plynovodu Nord Stream 2, ktorého pôvodným cieľom bolo obísť Ukrajinu. Dokončený by mal byť podľa pôvodného plánu tento rok.

EÚ v roku 2019: Európa dokončí nové reaktory, Nord Streamu 2 sa prispôsobí

V Európskej únii vstúpi do prevádzky prvá nová atómka po 12 rokoch – na Slovensku. Stavba Nord Streamu 2 pokračuje, riziká pre Európu sa však znížia. Európska legislatíva sa premietne do obnoviteľnejšej a účinnejšej slovenskej energetiky.

Pokračujúce využívanie svojej plynovodnej sústavy považuje Ukrajina v tomto kontexte aj za záruku svojej bezpečnosti.

Ruský prezident Vladimir Putin v minulosti už povedal, že jeho krajina je pripravená pokračovať v tranzite plynu cez Ukrajinu, ak sa ukáže ako ekonomicky udržateľný.

V pondelok však ukrajinská spoločnosť opäť obvinila Rusko, že sa dohodu na preprave snaží brzdiť, aby stihlo dokončiť plynovod vedúci pod Baltským morom do Nemecka. „Gazprom odďaľuje rokovania o tranzite, aby postavilo Nord Stream 2. Potom povedia, že stav bez akéhokoľvek ukrajinského tranzitu je v poriadku,“ uviedol pre Reuters pred trojstrannou schôdzkou zástupca šéfa Naftogazu Jurij Vitrenko.

Náhrada za ukrajinskú sústavu

V roku 2017 vyviezol Gazprom do Európy a Turecka celkovo 192 miliárd kubických metrov plynu (BCM). Na Slovensko smerovalo 4,6 BCM. Z celkového ruského exportu do týchto krajín prúdilo 93,5 BCM cez ukrajinskú sústavu, informovala Reuters.

Pre roky 2018 a 2019 plánovala ruská spoločnosť do Európy a Turecka exportovať viac ako 200 BCM. Financial Times vlani v decembri napísali, že vyjadrenia predstaviteľov Gazpromu naznačujú splnenie tohto plánu v roku 2018.

Reuters tiež nedávno uviedla, že v roku 2018 prešlo cez Ukrajinu 86,8 BCM ruského plynu. V porovnaní s rokom 2017 nastal pokles o 7 percent.

Nord Stream 2 má kapacitu 55 BCM, samostatne by teda pre nahradenie ukrajinského tranzitu nestačil. Gazprom však zároveň pod Čiernym morom ukladá plynovod TurkStream smerujúci do Turecka s kapacitou 31,5 BCM. Nord Stream 2 a TurkStream majú teda dokopy plánovanú kapacitu v objeme ruského plynu prepraveného cez Ukrajinu v roku 2018.

Šefčovičov zmluvný návrh

Zdroje Reuters spresnili, že Šefčovič obom stranám navrhol dohodu na desaťročnej zmluve s minimálnym garantovaným ročným objemom 60 BCM a dodatočnou flexibilitou 30 BCM. Ukrajinská ani ruská delegácia sa k návrhu oficiálne nevyjadrili.

Rozhovory podľa Reuters sťažuje právny spor Gazpromu a Naftogazu, ktorý vo februári viedol k rozsudku na štokholmskom arbitrážnom súde. Rozhodol, že obe firmy si musia navzájom vyplatiť odškodné. Gazprom však musí protistrane zaplatiť viac ako Naftogaz – 2,5 miliardy dolárov. Ruská firma rozsudok rozporuje, čo môže právny spor predĺžiť o ďalšie roky.

Šefčovič v Komisii riešil hornú Nitru, Nord Stream 2 aj migračnú krízu. Čo presadzoval?

Slovenský eurokomisár sa s predsedom Smeru-SD nezhodol na modernizácii priemyslu, ani na utečeneckých kvótach. Na verejnosti s ním však nešiel do otvoreného názorového stretu.

Šefčovič podľa Reuters povedal, že štokholmská arbitráž je „slonom v miestnosti“. Pre Rusov je podľa eurokomisára veľká prekážka.

„Pre nich je ťažké vyjednávať o dobrej dlhodobej zmluve, keď bojujú proti právnym nárokom,“ spresnil Šefčovič.

Rusi chcú vraj pokračovať

Slovenský eurokomisár za dôležitý výsledok rokovaní považuje, že „zo strany ruského ministra a šéfa Gazpromu jednoznačne zaznelo, že majú záujem na tom, aby tranzit cez Ukrajinu pokračoval aj po roku 2019“. Dodal, že žiadna zo strán – ani EÚ, ani Rusko – si neželá, aby sa zopakovala situácia z roku 2009, keď došlo k výpadkom dodávok plynu na európsky trh.

„Je to veľmi dôležité pre energetickú bezpečnosť strednej Európy a pre situáciu na Slovensku,“ zhodnotil Šefčovič situáciu.

Ním predložený návrh obe strany pozorne preštudujú, rokovania budú pokračovať na expertnej úrovni, pričom sa všetky strany dohodli na ďalšom stretnutí na vysokej úrovni v máji tohto roku. Podľa Šefčoviča nejde o náhodný termín, lebo v máji už bude známy výsledok prezidentských volieb na Ukrajine a bude možné o celkovej situácii rokovať s novou politickou reprezentáciou v Kyjeve.

Potom však podľa jeho slov bude treba využiť každý týždeň, aby sa dohoda o tranzite plynu po roku 2019 ukončila ešte v priebehu tohto roka.

Čo môže urobiť Európa

So šéfom ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Andrijom Koboljevom Šefčovič hovoril najmä o takzvanom unbundlingu, čiže potrebe rozdelenia spoločnosti, ktorá zároveň prepravuje aj predáva plyn. Komisia dostala na stôl nový návrh Kyjeva, ktorý musí podrobne preskúmať.

Šefčovič zároveň zopakoval, že EÚ je ochotná aj naďalej Ukrajine pomáhať pri reforme energetického sektora.

Maroš Šefčovič: Národné reflexy v energetike sú strašne silné

Pre hornú Nitru musíme vybrať projekty, ktoré sa dajú realizovať rýchlo, hovorí podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu MAROŠ ŠEFČOVIČ. Transformácia uhoľných regiónov podľa neho nesmie mať porazených.

Na otázku v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, ktorý pri dodávkach plynu do Európy obíde Ukrajinu a strednú Európu a ktorý je proti konceptu energetickej únie, Šefčovič pripomenul, že Komisia čaká na schválenie smernice o plyne, kde minulý rok nenastal žiaden pokrok.

Vyjadril nádej, že Rumunsko na čele EÚ pokročí v rokovaniach s členskými štátmi, aby ešte do konca mandátu tejto eurokomisie bolo možné prijať ucelený právny systém týkajúci sa plynovodov z tretích krajín, čo sa týka aj projektu Nord Stream 2.