Poliaci napadli dohodu Komisie s Gazpromom na Súdnom dvore EÚ

Poľsko sa pre májovú dohodu Európskej komisie s Gazpromom obrátilo na Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu [EPA/Julien Warnand]

Poľská plynárenská spoločnosť tvrdí, že Rusi neprestali porušovať európske právo a pokračujú v nafukovaní cien plynu pre odberateľov na východe Európskej únie. Slovensku ich ústupky stačili.

Na konci mája tohto roku Európska komisia uzatvorila sedem rokov trvajúci prípad vyšetrovania ruského plynárenského gigantu Gazprom o zneužívaní dominantného postavenia na trhu v strednej a východnej Európe.

Komisia uložila spoločnosti záväzné povinnosti „s cieľom umožniť voľný tok zemného plynu za konkurenčné ceny“. Gazprom sa tak vyhol pokute vo výške až desať percent z celosvetového obratu, čo na základe údajov z roku 2015 činí osem miliárd dolárov.

Poliaci nie sú ani po takmer pol roku so situáciou spokojní. Tamojšia plynárenská spoločnosť PGNiG v utorok 16. októbra vyhlásila, že Gazprom „neprestal porušovať európske právo a dohoda mu umožnila pokračovať v nafukovaní cien plynu pre odberateľov zo strednej a východnej Európy“. V tejto súvislosti sa obrátila na Súdny dvor Európske únie v Luxemburgu so žiadosťou o prehodnotenie dohody, ktorú s Gazpromom Komisia uzavrela.

Dohoda bola podľa PGNiG uzavretá „napriek nazbieraným dôkazom a v rozpore s niekoľkými ustanoveniami európskeho práva“.

PGNiG: Ruský plyn je najdrahší

PGNiG spolu s litovskou vládou dohodu kritizovali okamžite po jej podpise.

Predseda litovskej vlády Saulius Skvernelis vtedy označil urovnanie za „zvláštne“. PGNiG sa vyjadrila ešte ostrejšie.

Poľský protimonopolný úrad začal vyšetrovať Gazprom a spol. pre Nord Stream 2

Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov sa sťažuje, že ruské a európske firmy nerešpektujú jeho rozhodnutie o novom plynovode. Gazprom tvrdí opak.

„Ceny v strednej a východnej európe sa neznížia,“ povedal zástupca riaditeľa Maciej Woźniak. „Generálne riaditeľstvo (Európskej komisie) pre hospodársku súťaž pustilo Gazprom z udice a prijalo proruskú dohodu“, pokračoval.

Podľa Wozniaka plynárenské firmy v Európe prišli v dôsledku cenovej politiky Gazpromu o 19 miliárd eur. PGNiG podľa neho za posledné dva roky do Poľska nedoviezol jedinú molekulu plynu, ktorý by bol drahší ako plyn z Ruska. „LNG (skvapalnený ropný plyn, pozn. red.) zo Spojených štátov, od Qatargasu (z Kataru), z Nórska alebo z spotový plyn z európskeho trhu – všetko bolo lacnejšie ako ruský plyn,“ skonštatoval Wozniak.

Dohodu naopak podporuje Nemecko, ktoré si cez plánovaný Nord Stream 2 zachováva s Gazpromom dobré vzťahy. Šéfom predstavenstva Nord Stream 2 AG je bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder.

Slovensko s dohodou súhlasilo

Slovenské ministerstvo hospodárstva dohodu vnímalo v čase jej uzatvorenia ako pozitívnu. „Európska komisia akceptovala pripomienky MH SR k právne záväzným povinnostiam pre spoločnosť Gazprom a v konečnej verzii sú zapracované,“ uviedol v máji 2018 pre EURACTIV.sk tlačový odbor rezortu.

Aké pripomienky Komisii v rámci konania zaslalo ministerstvo nespresnilo.

Komisia sa dohodla s Gazpromom. Poliaci sú pobúrení, Slovensko je spokojné

Prípad zneužívania dominantného postavenia ruského plynárenského gigantu v Európe je nateraz uzatvorený. Podľa slovenského rezortu hospodárstva budú mať podmienky urovnania „pozitívny vplyv“ na trh s plynom.

Komisia vyšetrovala Gazprom ohľadne podozrení o zneužívaní dominantného postavenia na trhu od roku 2011. Sedem rokov trvajúci spor vyústil do dohody v máji tohto roku, kedy Komisia uložila ruskej spoločnosti „podrobný súbor pravidiel, ktoré podstatne zmenia spôsob fungovania spoločnosti na stredoeurópskych a východoeurópskych trhoch so zemným plynom“.

Slovensko patrí medzi krajiny, v ktorých mal Gazprom v zmluvách s miestnymi zákazníkmi obmedzovať ďalší vývoz plynu. Odstrániť takýto postup mala prvá zo štyroch záväzných povinností ruského plynárenského gigantu.

Vysokých cien, ktoré mal Gazprom uvaliť na Poľsko, ale aj na pobaltské štáty a Bulharsko, sa týkala tretia povinnosť. Rusi sa v rámci dohody s Bruselom zaviazali znížiť ceny na bežnú trhovú úroveň.

Partner