Politické plynovody nie sú finančne efektívne

Tungland, ktorý od roku 1986 pracoval pre nórsku energetickú spoločnosť Statoil, bol v apríli vymenovaný za generálneho riaditeľa projektu TAP, v ktorom sa angažujú spoločnosti EGL, Statoil a E.ON Ruhrgas. Odhad nákladov projektu TAP je €1,5 miliardy.

Generálny riaditeľ TAP vysvetlil, že aj keď plánovaná kapacita napríklad Nabucca je 31 miliárd m3 ročne, všetky plynovody v Južnom plynárenskom koridore súťažia v tendri o obmedzené množstvo 10 miliárd m3 plynu z azerbajdžanského poľa Shah Deniz II.

Podľa oficiálnych zdrojov budú náklady na výstavbu plynovodu Nabucco, ktorý EÚ uprednostňuje, €7,9 mld. Projekt Južnej vetvy, sponzorovaný Gazpromom, má stáť €19-24 mld.

Gazprom pri obhajovaní svojich záujmov uvádza, že v súčasnej fáze Nabucco nemá alternatívu zdrojov plynu. Konzorcium Nabucca koncom augusta oznámilo objednávku inžinierskych prác pre dve pripojenia z Turecka do Iraku a Gruzínska. Myšlienka tretej prípojky z Iránu bola odložená z dôvodu politickej situácie v krajine.

Tungland argumentoval, že v porovnaní s Nabuccom by mal plynovod TAP využívať nové potrubie vyrobené na mieru s objemom 10 miliárd m3 ročne, pričom sa v budúcnosti plánuje zdvojnásobenie kapacity na 20 miliárd m3 ročne.

V apríli 2011 sa rozhodne

Zlom podľa Tunglanda nastane v apríli 2011, keď prevádzkovatelia plynového poľa Shah Deniz vyberú kupca pre plyn o objeme 10 miliárd m3, ktorý je na predaj.

Konzorcium Shah Deniz tvorí British Petrol (25,5%), Statoil (25,5%), Lukoil, Socar, NICO, Total (všetci 10%) a Turkish Petroleum (9%).

„Chápem to tak, že už začali rokovať s potenciálnymi kupcami plynu a podľa rozvrhu by mali do konca tohto roku vytvoriť užší zoznam potenciálnych kupcov, s tým, že podpis zmlúv o predaji by bol v apríli budúci rok,“ uviedol.

Ďalej poukázal na to, že skupina, ktorá tender vyhrá, sa stane chrbticou Južného plynového koridoru.

„Bude to základný kameň výstavby a dá sa povedať, že o tom celá súťaž je,“ dodal.

Celý rozhovor v anglickom jazyku si prečítajte na tejto linke.