Politickí a ekonomickí lídri vyzvali na zelenú obnovu po koronakríze

Šéf envirovýboru Európskeho parlamentu Pascal Cafin. [Európsky parlament]

Pod celoeurópsku iniciatívu, ktorá obsahuje aj záväzok k spolupráci na zelených riešeniach pri obnove ekonomiky, sa zo Slovenska podpísali len dvaja europoslanci. Slovensko sa zatiaľ nepridalo ani k podobnej výzve 13 ministrov životného prostredia.

Viac než 180 politikov, biznis lídrov, odborových zväzov, mimovládnych organizácií a think-tankov podpísalo výzvu, aby Európska zelená dohoda zohrávala kľúčovú úlohu pri rekonštruovaní ekonomiky Európy po COVID-19 kríze.

Inicátorom vzniku tejto „aliancie pre zelenú obnovu“ je šéf environmentálneho výboru (ENVI) Európskeho parlamentu, Francúz Pascal Canfin (Renew Europe). Z europarlamentu zároveň pochádza 79 zo 180 podpisov, vrátane dvoch slovenských od europoslancov Michala Wiezika (Spolu-OD, EPP) a Martina Hojsík (PS, Renew Europe).

„Klimatická kríza a ničenie našej prírody kvôli koronavírusu nezmiznú a nad koronavírusom nevyhráme bez solídnej ekonomickej odpovede. Nedávajme preto tieto dve bitky do protikladu ale bojujme ich a vyhrajme ich súčasne,“ odporúčajú signatári, ku ktorým patria aj šéfovia medzinárodných koncernov IKEA, Unilever, L’Oreal alebo LEGO.

Klimatické ciele majú počkať, automobilky chcú po kríze „priestor na nadýchnutie sa“

Združenie európskych výrobcov automobilov v liste varuje eurokomisiu, že pre „koronakrízu“ bude pravdepodobne potrebovať odklad v plnení klimatických cieľov. Ich obavy zdieľajú aj slovenské automobilky.

Zapojí sa Slovensko?

Výzva nadväzuje na komentár pôvodne desiatich ministrov životného prostredia, pod ktorý sa neskôr podpísali aj šéfovia envirorezortov Francúzska, Nemecka a Grécka. V komentári ministri pripomínajú, že práve Európska zelená dohoda by mala slúžiť ako návod na riešenie ekonomickej krízy spôsobenej koronavírusom.

Väčšina týchto ministrov je zároveň signatármi novej výzvy. Zatiaľ sa nepridali enviroministri Lotyšska a Grécka, z niektorých krajín sa naopak pridali aj šéfovia iných rezortov.

Wiezik a Hojsík apelujú, aby sa k výzve pridali aj ďalší slovenskí predstavitelia. Wiezik vo facebookovom statuse neformálne vyzval ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO), aby podporil komentár svojich kolegov enviroministrov.

Hojsík zas bude podľa svojich slov rád, ak sa ministri a poslanci vládnej koalície „zapoja sa do spolupráce pri vytváraní, podpore a implementácii riešení, aby pripravili slovenskú ekonomiku na budúcnosť”. Informoval o tom v tlačovej správe poslanej médiám.

Potrebujeme zelenú obnovu, ktorá zvýši našu odolnosť voči krízam a nikoho nenechá bokom

Obnovu potrebujú aj odvetvia závislé na fosílnych palivách, musia byť však stanovené environmentálne a sociálne kritériá, píšu MARTIN HOJSÍK a LADISLAV HEGYI. Automobilový priemysel by napríklad podľa nich mohol dostať pomoc pod podmienkou urýchlenia elektrifikácie výroby.

Záväzok k spolupráci

Podľa signatárov je koronavírus pre ekonomiku závažnejším šokom, ako bola kríza v roku 2008 a budú preto potrebné masívne investície. Zároveň však pripomínajú, že za posledných desať rokov došlo k „nesmiernemu“ pokroku a napríklad slnečná energia je dnes sedemkrát lacnejšia ako vtedy.

Boj proti klimatickej zmene by preto podľa nich mal byť v jadre ekonomických plánov obnovy na lokálnej, národnej aj európskej úrovni. Zároveň pripomínajú, že na to, aby bola Európska zelená dohoda aj naďalej akceptovaná širokou verejnosťou, musí ešte viac ako predtým reagovať na sociálne potreby spoločnosti.

„Prechod na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo, ochrana biodiverzity a transformácia poľnohospodárstva majú potenciál rýchlo vytvoriť pracovné miesta, podporiť ekonomický rast a zlepšiť kvalitu všetkých občanov,“ konštatujú.

Všetci aktéri by preto podľa nich mali podporovať vytvorenie „zelených investičných balíkov obnovy“, ktoré pomôžu urýchliť prechod k uhlíkovej neutralite a zdravým ekosystémom.

„Zaväzujeme sa, že budeme spolupracovať, zdieľať vedomosti a vytvárať synergie, aby sme prijali investičné rozhodnutia, aké potrebujeme,“ odkazujú signatári.

Pomôže koronavírus klíme alebo ohrozí európske snahy o uhlíkovú neutralitu?

Napriek dočasnému poklesu emisií môže kríza spôsobená koronavírusom boj proti klimatickej zmene ohroziť. Z Česka a Poľska sa už ozývajú hlasy, aby Európska únia nateraz zabudla na svoje klimatické ambície.