Poľsko chce, aby EÚ Nord Stream 2 zakázala

Zdroj:TASR

Poľsko chce, aby Európska únia zakázala výstavbu ďalších dvoch vetiev plynovodu, ktorý vedie z Ruska popod Baltské more až do Nemecka.

Plány na vybudovanie plynovodu Nord Stream 2 „ďaleko presahujú energetické záležitosti, pretože v našom regióne Európy má obchod s plynom strategické dôsledky,“ citovala nastupujúceho poľského konzervatívneho ministra pre európske záležitosti, Konrada Szymanski, poľská tlačová agentúra PAP.

Príjmy z nového plynovodu by mohli skončiť v ruskej štátnej pokladnici a následne použité na nákup zbraní, varoval Szymanski, pričom poukázal na nebezpečenstvo, ktoré ruský monopol na dodávky plynu do EÚ môže priniesť v rámci dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže.

„Očakávame, že Európska komisia si bude plniť svoje povinnosti týkajúce sa tejto záležitosti,“ povedal.

Varšava aj naďalej tvrdí, že rozšírenie plynovodu by ohrozilo energetickú bezpečnosť krajiny a podkopalo jej úlohu ako tranzitnej krajiny pre už existujúce ruské plynovody. Poľsko by mohlo na tranzitných poplatkoch stratiť približne 300 miliónov dolárov ročne.

Podobne sa vyjadril aj ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, ktorý začiatkom mesiaca vyhlásil, že obídením plynovodu Bratstvo by Ukrajina prišla o 1,8 miliárd eur ročne. Slovensko, ktoré by v tomto prípade taktiež stratilo svoju tranzitnú úlohu by mohlo prísť až o 800 miliónov dolárov ročne.

Minister hospodárstva SR Vazil Hudák preto zdôraznil, že sa Slovensko pokúsi tento projekt zastaviť. „Na oficiálnej úrovni budeme vystupovať proti tomuto projektu. Myslíme si, že ide proti celkovej snahe Európy diverzifikovať dodávky plynu mimo Ruska z iných zdrojov, naopak zvyšuje závislosť na ruskom plyne," povedal.

Rusko podpísalo predbežnú dohodu o rozšírení Nord Streamu o ďalších 55 miliárd kubických metrov plynu ročne s nemeckým E.ONom, anglicko-holandským Shellom, francúzskou ENGIE a rakúskou OMV ešte v júni tohto roka. Doposiaľ ešte neuzatvorili konečnú dohodu.

Európska komisia prisľúbila, že si na projekt posvieti. Podmienkou bude prísne dodržiavanie európskej energetickej a environmentálnej legislatívy.

Čítajte viac: Nord Stream 2 vnímajú ako hrozbu viacerí