Poľský bridlicový sen sa pomaly rúca

Spojené štáty americké pred štyrmi rokmi vyhlásili, že Poľsko má potenciál stať sa európskou bridlicovou veľmocou. Podzemné rezervy nekonvenčného plynu mali krajine vystačiť na tri storočia.

Vtedajší poľský premiér Donal Tusk oznámil, že ťažba bridlicového plynu bude v Poľsku komerčne životaschopná už v roku 2014.

Dnes sa z bridlicového priemyslu stiahla aj poľská štátna plynárenská spoločnosť PGNiG, ktorá si ponechala iba štyri z jedenástich licencií na ťažbu v severnom Poľsku.

Nasleduje tak príklad medzinárodných koncernov ako Exxon, Chevron či ConocoPhillips, ktoré z krajiny odišli už v predchádzajúcich mesiacoch.

Na príčine sú podľa hovorcu spoločnosti geologické a technologické problémy, ale aj prekročenie nákladov. Štátna spoločnosť však odmieta hovoriť o kríze v plynárenskom priemysle.

„Päťdesiat percentný pokles licencií nemusí nutne znamenať kolaps priemyslu,“ uviedol hovorca PGNiG pre britský denník the Guardian.

Frakovanie bridlicového plynu v Európe trpí nielen častými protestmi obyvateľov žijúcich v blízkosti ťažobných polí a ochranárov životného prostredia, problémom sú aj znižujúce sa náklady na obnoviteľné zdroje energie a lacná ropa a uhlie. Odvetvie sa tak stáva nákladovo neefektívne.

Poľsko sa v minulosti pokúsilo stimulovať investície do bridlicového priemyslu prostredníctvom daňových úľav, či zmenou environmentálnych zákonov, kvôli ktorým čelí aj súdnemu procesu za porušenie európskej legislatívy.