Poľský protimonopolný úrad začal vyšetrovať Gazprom a spol. pre Nord Stream 2

Potrubie pre Nord Stream 2 [NS2]

Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov sa sťažuje, že ruské a európske firmy nerešpektujú jeho rozhodnutie o novom plynovode. Gazprom tvrdí opak.

Gazprom rešpektuje legislatívu a rozhodnutie regulátorov, uviedol ruský plynový gigant v reakcii na rozhodnutie poľského protimonopolného úradu. Napísala to agentúra Bloomberg.

V stredu 9. mája oznámil poľský Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov (UOKiK), že začína vyšetrovať Gazprom a ďalších päť európskych energetických firiem, ktoré sa podieľajú na projekte Nord Stream 2. Nový plynovod má zdvojnásobiť prepravnú kapacitu na podmorskej trase medzi Ruskom a Nemeckom.

Francúzska Engie a nemecký Uniper odmietli pre Bloomberg rozhodnutie UOKiK komentovať. Rakúske OMV a britsko-holandský Shell uviedli, že oznámenie poľského úradu vyhodnocujú.

„Akoby konzorcium“

UOKiK už raz proti Nord Streamu 2 zasiahol. V roku 2016 odmietol dať zelenú pre vytvorenie spoločného podniku Gazpromu a piatich európskych firiem. Tvrdil, že by to mohlo ohroziť konkurenciu na poľskom trhu, ktorému Gazprom dominuje.

Stopercentným vlastníkom spoločnosti Nord Stream 2 so sídlom vo Švajčiarsku tak zostal len Gazprom. S európskymi partnermi sa dohodol na modeli financovania, ktorý nie je podmienený vytvorením konzorcia.

Nový plynovod postavíme, uisťuje Gazprom a spol. Analytici sú skeptickejší

Energofirmy tvrdia, že Nord Stream 2 ide ďalej aj napriek rozhodnutiu poľského antimonopolného úradu.

„Pred dvoma rokmi nebola povolená spoločnosť, ktorá mala postaviť plynovod Nord Stream 2,“ povedal šéf UOKiK Marek Niechciał vo vyhlásení.

„Nanešťastie sa tieto entity sa rozhodli financovať projekt napriek námietke UOKiK. To môže znamenať porušenie práva (hospodárskej súťaže) a preto Gazpromu a ďalším piatim entitám predkladáme obvinenia,“ dodal Niechciał.

Merkelová ide do Soči

Spolupráca šiestich energetických spoločností je podľa úradu „akoby konzorcium“, ktoré „môže byť očividným pokusom obísť chýbajúci súhlas so založením spoločnosti financujúcej stavbu plynovodu“.

Zmysel konzorcia a dohôd, ktoré Gazprom uzatvoril s európskymi firmami, „bol rovnaký… financovanie stavby Nord Streamu 2,“ tvrdí UOKiK. Dodáva, že ak uzná firmy vinnými, pokuta môže siahať až do výšky 10 percent ich obratu.

Nemecká kancelárka minulý mesiac povedala, že Nord Stream 2 sa nepostaví, kým sa nenájde riešenie pre ukrajinskú prepravnú sústavu, ktorú má – podobne ako slovenskú – nový plynovod obísť. Angela Merkelová bude o Nord Streame 2 rokovať na budúcotýždňovej návšteve Soči, informuje agentúra TASS. Tá tiež napísala, že ruská vláda je pripravená s Ukrajinou o preprave plynu rokovať.

Merkelová: Ak nebude dohoda s Ukrajinou, nebude ani Nord Stream 2

Nemecká kancelárka vyhlásila, že plány na kontroverzný ruský plynovod nemôžu pokračovať bez záruk pre Kyjev. Eurokomisár pre energetickú úniu označil Ukrajinu za spoľahlivého prepravcu.