Používame stále viac elektroniky, účty za energiu rastú

Zdroj: Jeroen Elfferich, www.creativecommons.org

Ak sa trend rastu nezabrzdí, spotreba elektronických zariadení sa do roku 2030 strojnásobí. Nárast bude taký výrazný, že ohrozí snahy o zlepšovanie energetickej bezpečnosti a kontrolu globálnych emisií.

„Napriek predpokladaným zlepšeniam efektívnosti elektronických zariadení, tieto ušetrenia budú s vysokou pravdepodobnosťou zatienené rastúcim dopytom po prístrojoch“, povedal výkonný riaditeľ MEA Nobuo Tanaka.

Na elektroniku pripadá v domácnostiach až 15% spotreby, jej podiel však rýchlo stúpa. Hlavným dôvodom je rast dopytu v Afrike a inde v rozvojovom svete. Na svete sa používajú dve miliardy televízorov a viac ako polovica populácie má štatisticky mobilný telefón, tvrdí organizácia.

V najbližších šiestich mesiacoch už bude mať počítač viac ako miliarda ľudí, píše sa v správe „Gadgets and Gigawatts“.

V roku 2030 bude spotreba elektroniky 1 700 TWh, „ekvivalent súčasnej kombinovanej rezidenčnej spotreby elektriny v Spojených štátoch a Japonsku. Domácnosti na celom svete bude stáť asi 200 miliárd dolárov na účtoch na elektrinu, a medzi dneškom a rokom 2030 bude vyžadovať dodatočnú výrobnú kapacitu o veľkosti asi 280 gigawattov (GW)“, varoval Tanaka.

Pozitívom sú veľké možnosti energetických úspor. S dostupnými technológiami môže spotreba nových zariadení klesnúť o viac ako polovicu.

Ušetrí sa však len pri silnej verejnej politike, zdôrazňuje MEA. „Najväčšou príležitosťou na zlepšenie je efektívnejšie zladenie fungovania hardvéru a softvéru, ktoré zabezpečí, aby bola energia spotrebovávaná len v nutnom čase a množstve.“

„Najmä vzhľadom na fakt, že nové zariadenia ponúkajú široké spektrum funkcií, každá z nich môže mať rozdielne energetické potreby, sú potrebné politiky, ktoré stanovujú maximálne energetické rozpočty pre každú z funkcií.“

EÚ prijala štandardy efektívnosti pre niekoľko druhov spotrebičov, ako televízory, či mrazničky (Smernica o ekodizajne z roku 2005). Legislatíva prechádza v súčasnosti aktualizáciou, po ktorej zahŕňa všetky produkty aj s nepriamym vplyvom na spotrebu – ako okná, izoláciu, vodovodné kohútiky a pod.