Práce na Južnom koridore už začali

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho azerbajdžanský náprotivok IIham Alijev sa dnes zúčastnili slávnostného začatia prác  na Trans-anatolskom plynovode (TANAP) za 10 miliárd dolárov.

Približne 1850 kilometrový plynovod bude spájať Turecko s Juhokaukazským prepojením, ktorý čerpá zemný plyn z azerbajdžanského náleziska zemného plynu v Kaspickom mori, Shah Deniz 2.

Turecký plynovod by mal byť funkčný do roku 2018 a zemný plyn do Európy by mal priviesť prepojením na pripravovaný Trans-jadranský plynovod (TAP), ktorý bude prechádzať územím Grécka, Albánska a Talianska.

Podľa partnerskej turecko-azerbajdžanskej dohody podpísanej minulý týždeň bude azerbajdžanská štátna energetická spoločnosť SOCAR  vlastniť 58 percentný podiel na pripravovanej infraštruktúre a tureckému Botasu pripadne 30 percent. Približne 12 percentný podiel bude mať aj britský energetický gigant BP.

„Pred týmto projektom nestojí žiadna politická prekážka “ vyhlásil minulý týždeň na oficiálnom podujatí turecký minister pre energetiku Taner Yildiz. „Dúfame, že zemný plyn z Shah Deniz 2 budeme môcť odoberať, ako aj v Turecku, tak aj v Európe do konca roka 2018,“ dodal.

Nový plynovod podľa odhadov prepraví približne 16 miliárd kubických metrov plynu ročne a podľa predpokladov Komisie výrazne zníži závislosť EÚ na dovoze plynu z Ruska.

Rusko už vyjadrilo pochybnosti o projekte TANAP. Veľvyslanec pri EÚ Vladimir Čizrov tvrdí, že plynovod je „extrémne náročný z technického hľadiska“ a „prehnane drahý.“ Celkové náklady na dostavbu Južného koridory by mohli prekročiť 45 miliárd eur.

Turecko navyše rokuje s Ruskom o možnosti výstavby čiernomorského plynovodu Turkish stream, ktorý má nahradiť zrušený projekt South stream a priviesť ruský plyn do Európy cez turecko-grécku hranicu.

EurActiv.com