Praskliny vykazuje aj druhá belgická elektráreň

Predbežné výsledky testov ultrazvukom stien nádoby reaktora Tihange 2 „ukazujú podobné indikácie chýba ako v Doel 3“.  Vo štvrtok (13.9.) to vo svojom stanovisku uviedla belgická Federálna agentúra pre jadrovú kontrolu (FANC/AFCN). „V tomto štádiu sa ale zdá, že ich budú menej časté ako sa našli v Doel 3,“ dodala.

„Našli sme rovnaké indikácie ako v elektrárni Doel 3, teraz ich analyzujeme a pripravíme dokumentáciu, ktorú odovzdáme FANC,“ uviedla hovorkyňa prevádzkovateľa oboch elektrární Electrabel, člen francúzskej skupiny GDF Suez. Upozornila, že kvôli prebiehajúcim testom budú reaktory odstavené dlhšie ako sa plánovalo.

V roku 2011 dodávalo sedem jadrových reaktorov 57 % elektriny v krajine. Odstavením Tihange 2 s výkonom 1.008 MW a Doel 3 s výkonom 1.006 MW ale podľa hovorkyne ministerstva pre energetiku nehrozia vážne výpadky dodávok elektriny ani pred začínajúcou zimnou sezónou.

„Keď sme počuli o nedostatkoch na Doel 3 a potenciálnych nedostatkoch na Tihange 2, uskutočnili sme simulácie…a tie ukazujú, že problémy s dodávkami nebudú,“ uviedla.

FANC už vybral aj medzinárodnú skupinu expertov z Nemecka, Veľkej Británie, USA, Fínska a Bulharska, ktorá uskutoční nezávislé posúdenie situácie. Generálny riaditeľ FANC Willy De Roovere ešte v auguste uviedol, že trhliny nepredstavujú žiadnu okamžitú hrozbu a je možné, že vznikli ešte pri výrobe nádoby v 70. rokoch.

Obe zariadenia vyrobila už skrachovaná holandská firma Rotterdamsche Droogdok Maatschappi (RDM), ktorá tiež skonštruovala časti atómových elektrárni v ďalších európskych a amerických krajinách, v ktorých tak tiež prebieha testovanie.

Najvyšší predstavitelia jadrového priemyslu sa medzitým v Londýne stretávajú na sympóziu Svetovej jadrovej asociácie (WNA), kde diskutujú o tom, ako obnoviť dôveru v jadrové elektrárne po havárii vo Fukušime.

Len v Európe sa Belgicko, Nemecko i Švajčiarsko rozhodli postupne ukončiť prevádzku svojich jadrových elektrární. V iných krajinách, vrátane Slovenska, ČR, Švédska, Británie či Poľska, vo svojich plánoch pokračujú.

(EurActiv/Reuters)