Pre ruský plynovod sa v Holandsku strhla diplomatická prestrelka

V spore ide najmä o holandsko-anglickú firmu Shell [EPA-EFE/Rob Engelaar]

Na stavbe Nord Streamu 2 sa podieľajú holandské firmy. Americký veľvyslanec ich vyzval na odstúpenie od projektu, čo sa stretlo s ostrou reakciou jeho ruského kolegu.

Spor medzi Európskou úniou a Ruskom vo veci výstavby plynovodu Nord Stream 2 cez Baltské more prenikol do Holandska v podobe mediálnej „prestrelky“ medzi americkým a ruským veľvyslancom v tejto krajine.

V stredu 9. januára o tom informoval spravodajský server DutchNews.nl.

Rus: Zneužívate postavenie

V utorok ruský veľvyslanec v Holandsku Aleksandr Šuľgin obvinil Spojené štáty z „propagácie svojich vlastných zdrojov energie pre európsky trh zneužívaním konkurenčného postavenia“. Uviedol to v otvorenom liste, ktorý zverejnil najväčší holandský denník Telegraaf.

Išlo o reakciu na počin amerického veľvyslanca Peta Hoekstru, ktorý vyzval Holandsko, aby odstúpilo od účasti na projekte plynovodu Nord Stream 2.

Americký veľvyslanec v EÚ: USA má nástroje, ako zastaviť výstavbu Nord Stream 2

Spojené štáty by mohli podniknúť opatrenia s cieľom obmedziť výstavbu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), určeného na prepravu ruského plynu do Európy.

Koncern Nord Stream 2 je spoločný podnik vytvorený ruskou spoločnosťou Gazprom a piatimi európskymi plynárenskými spoločnosťami, medzi ktorými je aj holandsko-anglická firma Shell. Okrem toho sa holandské firmy Van Oord a Boskalis podieľajú na stavebných prácach tohto plynovodu.

Potrubie dlhé 1200 kilometrov má podľa údajov Gazpromu prepraviť z polostrova Jamal do Nemecka 55 miliárd kubických metrov ruského plynu ročne. Plynovod by mal byť funkčný už koncom tohto roka.

Američan: Ohrozujete západ

Veľvyslanec Hoekstra, v súlade s kritickým postojom amerického prezidenta Donalda Trumpa na sporný plynovod, vo svojom liste holandskú vládu varoval, že uvedený plynovod „poskytne Rusku novú a silnú schopnosť kontrolovať, ovplyvňovať a potenciálne ohrozovať Západ“. Hoekstra taktiež upozornil, že Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu, ohrozí bezpečnosť tohto štátu tým, že odstráni akúkoľvek motiváciu pre Rusko, aby začalo rokovania v dobrej viere týkajúce sa diania na Ukrajine.

DutchNews.nl spresnil, že sporný plynovod pripraví Ukrajinu o financie, ktoré v súčasnosti získava z poplatkov za prepravu plynu, proti čomu je väčšina krajín strednej a východnej Európy.

Nemecký eurokomisár: Nord Stream 2 sa nedá zastaviť

Günther Oettinger požiadal ruský Gazprom, aby s Ukrajinou uzavrel férovú dohodu o ďalšom využívaní potrubia prechádzajúceho cez jej územie.

Ruský veľvyslanec však vo svojej odpovedi cez denník Telegraaf upozornil, že Rusko bude aj naďalej využívať potrubie cez Ukrajinu na prepravu svojho plynu do Európy, „ak to bude bezpečné a uskutočniteľné vzhľadom na stav infraštruktúry“.

Šulgin zároveň zdôraznil, že ruský plyn dodávaný cez Nord Stream 2 bude v priemere o 30 percent lacnejší ako americký skvapalnený plyn (LNG). „Holandsko sa musí samo rozhodnúť, čo je pre krajinu lepšie – lacný ruský plyn alebo drahý americký plyn“, uviedol veľvyslanec vo svojom liste.