Precedens: Súd nariadil ropnému gigantovi Shell radikálne znížiť emisie

Protesty proti aktivitám spoločnosti Shell v Londýne. [EPA-EFE/Andy Rain]

Holandský súd rozhodol, že ropná spoločnosť Royal Dutch Shell musí do roku 2030 znížiť svoje emisie o 45 percent oproti roku 2019. Po prvý raz v histórii tak súd prikázal súkromnej firme, že svoju činnosť musí zosúladiť s cieľmi Parížskej dohody.

Sedem environmentálnych skupín vrátane Greenpeace a holandských Priateľov Zeme, známych tiež ako Milieudefensie, podalo žalobu na Shell v apríli minulého roku v mene viac ako 17 tisíc holandských občanov. Aktivisti sú presvedčení, že rozsudok môže byť precedensom pre ďalšie súdne spory s veľkými znečisťovateľmi.

V žalobe tvrdili, že spoločnosť Shell porušuje svoje medzinárodné povinnosti v oblasti zmeny klímy. Podľa nich ohrozuje životy ľudí tým, že každoročne investuje miliardy dolárov do rozširovania svojej produkcie ropy a zemného plynu.

https://twitter.com/foeeurope/status/1397866471447990272

Prípadom sa zaoberal okresný súd v Haagu, kde Shell sídli. Podľa rozsudku súčasná klimatická stratégia spoločnosti Shell „nie je dostatočne konkrétna a obsahuje veľa výnimiek”. Ropná spoločnosť má zákonnú povinnosť znižovať svoje emisie v súlade s medzinárodnými klimatickými cieľmi, píše súd v rozhodnutí.

„Ide o veľké víťazstvo pre naše deti, budúce generácie a ochranu života na našej planéte. Prvý krát v histórii súd nariadil znečisťovateľovi dodržiavať záväzky Parížskej klimatickej dohody,” hovorí Juraj Melichár z Priateľov Zeme-CEPA pre EURACTIV Slovensko. Podľa neho by mal byť rozsudok jasný signál pre ďalšie fosílne firmy, aby prehodnotili svoje podnikateľské plány a prešli z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje energie.

Nemecko musí radikálne znížiť emisie. Inak poruší práva budúcich generácií

Mladí aktivisti žalovali nemeckú vládu kvôli zmene klímy a uspeli. Spolkový ústavný súd rozhodol, že súčasná klimatická legislatíva je nedostatočná a porušuje práva nasledujúcich generácií na dobrý život.

Z rozhodnutia súdu vyplýva, že spoločnosť na fosílne palivá má povinnosť nielen znižovať vlastné emisie, ale zodpovedá za emisie svojich  dodávateľov a zákazníkov, približuje podstatu rozsudku profesor Právnickej fakulty univerzity vo východnom Fínsku Harro van Asselt. „Reálne to znamená, že spoločnosť Shell musí zásadne prehodnotiť svoje ďalšie plány na ťažbu a produkciu fosílnych palív,” uviedol.

Hovorca spoločnosti Shell v reakcii na rozsudok povedal, že rozhodnutie súdu ich sklamalo a plánujú sa proti nemu odvolať.

„V oblasti zmeny klímy sú potrebné urgentné kroky, a preto sme posilnili našu snahu stať sa energetickou spoločnosťou s nulovými emisiami do roku 2050 aj tým, že sme si stanovili krátkodobé ciele, ktoré nám umožnia zhodnotiť, či postupujeme správane,” dodáva hovorca Shell.

Zmenu žiadajú aj akcionári

Spoločnosť Shell, na svojom výročnom valnom zhromaždení minulý týždeň, čelila tlaku akcionárov, aby posilnila svoje klimatické záväzky. Až 30 percent z nich tak reagovalo na klimatickú rezolúciu zelených organizácií, aby si Shell stanovila nové klimatické ciele, ktoré budú v súlade s cieľmi Parížskej dohody. Aktivisti žiadali rozšírenie týchto cieľov na všetky aktivity a firmy a jej dodávateľské reťazce.

Vo vlastnej stratégii pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality totiž firma ráta s pokračovaním produkcie zemného plynu a ropy do roku  2025.

To je však v rozpore so závermi Medzinárodnej energetickej agentúry (International Energy Agency – IEA), ktoré zverejnila minulý týždeň. Aby rast globálnej teploty neprekročil 1,5 stupňa Celzia a aby sektor energetiky dosiahol nulové emisie do roku 2050, musia sa okamžite zastaviť všetky prieskumy nových ložísk fosílnych palív, uvádza správa IEA.

Spoločnosť Shell však namiesto obmedzenia produkcie fosílnych palív chce kompenzovať svoje emisie sadením stromov. Na vyrovnanie svojich emisií skleníkových plynov a pre dosiahnutie cieľa pribrzdiť rast globálnej teploty plánuje totiž Shell vysadiť les s rozlohou ako Brazília. To klimatickí experti a aktivisti kritizujú. Podľa nich tým Shell hazarduje so spoločnou budúcnosťou nás všetkých.

Emisie metánu minulý rok rekordne rástli. Investori žiadajú prísnejšie limity

Skupina európskych investorov s aktívami v hodnote 36 miliárd eur tlačí na Európsku komisiu, aby zaviedla povinné normy pre emisie metánu zo zemného plynu. Ročný nárast atmosférického metánu bol v roku 2020 najväčší od začiatku meraní, nespomalila ho ani pandémia.

Aktivisti postavili svoju žalobu na „prípade Urgenda“. V tomto spore najvyšší súd Holandska rozhodol, že štát je povinný urgentne a radikálne znížiť svoje emisie, aby boli dodržané ľudské práva obyvateľov. Nariadil holandskej vláde znížiť  jej emisie skleníkových plynov o 25 percent do konca roku 2020 v porovnaní s rokom 1990, lebo to predstavuje spravodlivý podiel krajiny na riešení klimatickej zmeny.

Súd v rozhodnutí uviedol, že holandská vláda svojím pomalým prístupom k znižovaniu emisií spôsobuje svojim občanom „neprijateľné nebezpečenstvo“. Tým, že pokračovala v znečisťovaní, porušila svoju povinnosť chrániť svojich obyvateľov, zdôvodnil najvyšší súd.

Zelená dohoda sa podpíše na vzťahoch Únie s dovozcami ropy (INFOGRAFIKA)

Európa bude mať v nasledujúcich rokoch čoraz menšiu spotrebu fosílnych palív. To výrazne ovplyvní vzťahy Únie s dôležitými susedmi ako je Rusko, ako aj s globálnymi hráčmi ako sú Spojené štáty americké, Čína a Saudská Arábia.