Prekresľuje sa európska energetická mapa. E.ON a RWE si rozdelia Innogy

Sídlo Innogy v Essene [EPA/EFE/Friedemann Vogel]

Obnoviteľné zdroje energie vo vlastníctve Innogy prejdú na jej matku – RWE. Lukratívne energetické siete zase preberie E.ON.

Energetický koncern Innogy, ktorý vznikol pred dvoma rokmi vyčlenením divízie zameranej na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov z koncernu E.ON, žije v turbulentnom období.

Jeho vedenie napriek tomu trvá na realizácii schválených investičných zámerov. Bude pokračovať v budovaní ekologických energetických kapacít. Do roku 2020 investuje do nich ročne 2 až 2,5 miliardy eur.

Koncern v uplynulom hospodárskom roku dosiahol prevádzkový zisk 2,8 miliardy eur. Čistý zisk klesol medziročne takmer o polovicu na 778 miliónov eur. Jeho prepad vznikol odpismi v neúspešnom podnikaní vo Veľkej Británii.

V pondelok 12. marca o tom informoval šéf Innogy Uwe Tigges.

Krátka história Innogy

História koncernu Innogy však bude krátka. Predstavitelia E.ON a energetického koncernu RWE v nedeľu 11. marca oznámili, že sa dohodli na rozdelení podnikateľských oblastí Innogy.

Prvým krokom k realizácii dohody bude, že E.ON pohltí Innogy.

Kedy Nemecko odstaví uhoľné elektrárne? Koaličná zmluva odpoveď nedá

Diskusia o útlme uhlia, 65 percent energie z obnoviteľných zdrojov a udržateľná doprava. Nemeckí kresťanskí a sociálni demokrati predstavili v koaličnej zmluve plány v oblasti energetiky a klímy.

Potom sa E.ON a RWE, konkurenti na nemeckom energetickom trhu, vzájomne majetkovo prepoja. E.ON si z Innogy ponechá lukratívnu rozvodnú sieť a dodávku energie, kým ekologické energetické kapacity oboch koncernov zastreší RWE. Dnes vlastní RWE 76,8 percenta podielov v Innogy. Tie má prevziať E.ON.

Na Slovensku majú Innogy aj E.ON menšinové podiely v dvoch firmách zameraných na distribúciu energií: Innogy vo VSE Holding a E.ON v Západoslovenskej energetike.

Firma v turbulenciách

Innogy sa dostalo do turbulencií po tom, ako pod tlakom zlej perspektívy rezignoval v decembri jeho šéf Peter Terium.

Člen správnej rady Innogy pre finančné záležitosti Bernhard Günther sa navyše pred niekoľkými dňami stal obeťou útoku. Páchateľ ho polial kyselinou. Günther utrpel ťažké zranenia a bojuje o život.

Viac ako polovica elektriny z obnoviteľných zdrojov? Výskum ukáže, ako na to

Francúzski a írski energetici vedú projekt, ktorý získal 20 miliónov eur z Horizontu 2020. Bude prebiehať v 15 krajinách.

Spolková ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová víta plánovanú spoluprácu energetických koncernov E.ON a RWE. „Je dobré, keď sú v Nemecku konkurencieschopní a medzinárodne orientovaní dodávatelia energie,“ povedala ministerka v pondelok v Berlíne.

Dodala, že nové plány by mohli prispieť ku koncentrácii v niektorých podnikateľských oblastiach a podporiť nevyhnutné investície vo výrobe a budovaní rozvodných sietí.

E.ON ruší pracovné miesta

E.ON zverejnil v utorok 13. marca svoje výsledky za rok 2017. Jeho upravený čistý zisk sa zvýšili o 58 percent na 1,4 miliardy eur, prevádzkový zisk dosiahol 3,1 miliardy eur.

Nemecká firma očakáva, že prevzatie Innogy mu od roku 2022 prinesie ročné úspory približne 600 až 800 miliónov eur.

Varoval však, že integračný proces povedie k „zrušeniu maximálne 5 tisíc pracovných miest“ z celkového počtu približne 70 tisíc. Zároveň ale firma očakáva, že v nadchádzajúcom desaťročí vytvorí tisíce nových pracovných miest.