Premiér Heger pred samitom európskych lídrov: Musíme hovoriť o úplnom odstrihnutí dodávok ruského plynu

Predseda slovenskej vlády Eduard Heger (OĽaNO) pred neformálnym stretnutím lídrov členských krajín EÚ. [Ľuboš Bilačič/Úrad vlády SR]

Únia sa postavila Vladimírovi Putinovi tvrdými sankciami. Keďže Rusko pokračuje v zabíjaní civilistov, my musíme sankcie pritvrdiť, povedal predseda vlády Eduard Heger. Ráta aj s úplným  zastavením dovozu surovín vrátane zemného plynu z Ruska.

Európske sankcie zatiaľ ruskú vojnu na Ukrajine nezastavili. Hlavy členských štátov sa preto stretávajú dnes a zajtra (10 a 11. marca) vo Versailles na neformálnom samite, ktorý má udať tón ďalšiemu postupu Európskej únie voči Rusku.

Neformálne stretnutie hláv štátov malo byť pôvodne o investíciách do obnovy európskej ekonomiky po tretej vlne pandémie COVID-19. V dôsledku útoku Ruska na Ukrajinu sa však témy radikálne menia. Európski lídri budú rozprávať o tom, ako posilniť obranné kapacity Únie, ako znížiť závislosť európskych krajín na ruskom plyne, rope a uhlí a ako vybudovať silnejšiu ekonomickú základňu.

„Potrebujeme byť ako demokratický svet jednotní a povedať Vladimírovi Putinovi stop. Nemôžeme hľadať riešenia v starých spôsoboch. V 21. storočí zažívame vojnu v bezprecedentnom rozsahu a brutalite, a preto musíme nachádzať nové odpovede. O tomto bude celá diskusia na samite,“ povedal predseda vlády Eduard Heger pri predstavení slovenskej pozície v parlamente.

Lídri budú tiež preberať ambície Kyjeva získať pozíciu kandidátskej krajiny. Diskutovať budú aj o rozširovaní Únie o Moldavsko a Gruzínsko, ktoré spolu s Ukrajinou podali prihlášky na členstvo v EÚ bezprostredne po rozpútaní vojny.

Cesta k európskej energetickej nezávislosti môže začať už tento týždeň

Európsky parlament bude tento týždeň hlasovať o kľúčových energetických projektoch Únie. Pôvodný zoznam projektov bol vytvorený pred ruskou inváziou na Ukrajinu a je potrebné ho prehodnotiť. Projekty spoločného záujmu musia znížiť energetickú závislosť Európy od dovozu fosílnych palív z Ruska, píše skupina europoslancov.

Jednou z hlavných tém neformálneho stretnutia je však energetika. Na stretnutí budú hľadať hlavy štátov konsenzus, ako ďalej pokračovať so sankciami v oblasti energetiky voči Moskve.

Slovenský premiér v otázke možného embarga na dovoz plynu a ropy povedal, že slovenská vláda je za úplné zastavenie dovozu.

„Nemôžeme si dovoliť zdržanlivý postoj, lebo ten znamená ústupok Vladimírovi Putinovi. To je to, čo ruský prezident chce. Musíme Putinovi vysielať signál, že sa plánujeme úplne odstrihnúť od všetkých energií z Ruska,” vyjadril sa Eduard Heger.

Alternatívy k ruskému plynu je však potrebné nájsť „extrémne rýchlo”, či už ide o zelenú energiu alebo jadro, dodal Heger. Možné zvýšenie cien energií v dôsledku stopky dovozu ruských surovín je podľa neho zvládnuteľné.

„Všetko je riešiteľné a všetko je výsledok rokovania. Ak udržíme súdržnosť, tak ceny energií nemusia nevyhnutne rásť. Je to o verejných investíciách, ktoré budú použité, aby sme to (prípadnú stopku ruským surovinám – pozn. red.) zvládli. Nikto nechce vystaviť našich občanov neúnosnému riziku,” uisťuje predseda vlády.