Prevádzka Suezského prieplavu je možno v ohrození

Do Európy prúdi cez Suezský prieplav asi 5-7% dennej spotreby ropy. Ak by bol kanál uzavretý, vplyv na ceny a dodávky suroviny by sme pocítili veľmi rýchlo. V prípade uzavretia by tankeri museli oboplávať celý africký kontinent južnou cestou, čím by sa napríklad trasa zo Saudskej Arábie do Rotterdamu predĺžila o 42%, do prístavu v južnom Francúzsku o 57% a do New Yorku o 30%.

Egyptský denník Al Ahram včera (8. februára) informoval, že asi 6000 pracovníkov v oblasti Suezu, Port Said a Ismailia začali neobmedzený štrajk. Protestujú proti nízkym mzdám a zhoršujúcim sa zdravotným a pracovným podmienkam.

Hoci zatiaľ nebola preprava prerušená, podľa najstaršieho denníka v krajine, to v prípade dlhšieho trvania štrajku možno očakávať.

Podľa riaditeľa spoločností v Správe Suezského prieplavu Mohameda Motaira títo pracovníci patria k siedmym firmám poskytujúcim súvisiace služby, ale neovplyvňujú priamo dopravu cez kanál.

„Nemá to nič spoločné s dopravou cez Suezský prieplav a kanál je v normálnej prevádzke,“ uviedol Motair pre agentúru Bloomberg.

Zlé správy sa šíria rýchlo

Správy o štrajku by ale mohli vystrašiť trhy a tiež európskych politikov. Prieplav patrí medzi niekoľko dôležitých uzlov svetového transportu ropy a nepriaznivý vývoj udalostí by mohol výrazne ovplyvniť cenu komodity. Tá sa minulý týždeň, aj zo strachu, že demonštrácie ovplyvnia dopravu cez kanál, vyšplhala na $100/barel. Severomorská ropa Brent na prelome mesiacov prvýkrát od roku 2008 prekročila hranicu $100/barel.

Ceny ropy sa ku včerajšiemu dňu výrazne nemenili, hlavne kvôli zatiaľ bezproblémovej doprave cez Suezský kanál a tiež v očakávaní informácií o zásobách ropy v USA.

Venezuelský minister ropného priemyslu Rafael Ramirez už minulý týždeň pre agentúru Reuters uviedol, že v prípade uzatvorenia Suezu by sa cena komodity na svetových trhoch mohla vyšplhať až na $200 (€147) za barel.

Peter Schork, analytik trhu s ropou,uviedol, že uzatvorenie Suezu by sa mohlo stať pre Európu „čiernou labuťou.“

„To čo je tak veľmi nebezpečné je, že OPEC, ktorý dokáže upokojiť [ceny] dodaním ďalších barelov na trh, Suez nekontroluje,“ vyjadril sa pre EurActiv.

„Pred týždňom, keď sa s ropou v Európe obchodovalo na úrovni nad $100 za barel, upokojil trh. Toto ale OPEC skrotiť nedokáže a ceny sa tak teraz môžu pohybovať nahor,“ upozornil.

Rosemary Hollis, bývalá riaditeľka Kráľovského inštitútu pre medzinárodné otázky a súčasná profesorka City University v Londýne, zdôraznila, že egyptskí demonštranti sa dosiaľ snažili udržať revolúciu v medziach domácej politiky.

„Nie som si istá, v čo dúfajú, že týmto štrajkom dosiahnu,“ uviedla pre EurActiv.

Dodala, že k uzatvoreniu prieplavu by mohlo dôjsť „ak si budú myslieť, že jediná vec, ktorá drží Mubaraka pri moci sú USA, budú chcieť americké záujmy poškodiť a prilákať týmto svetovú pozornosť.“

Slovenské ministerstvo hospodárstva už pred týždňom upokojovalo obavy o zastavení dodávok v súvislosti s krízou v Egypte. Upozornilo, že dodávky ropy z Ruska, ktoré tvoria základ našej spotreby, zostávajú nezmenené. Zároveň poukázalo na potrebu diverzifikovať zdroje a prepojiť európske ropovodné sústavy. V prípade Slovenska je prioritou projekt prepojenia ropovodu Družba na Rakúsko, ktoré je ale považujú environmentalisti za problematické.

Muhammad Ghannem, vedúci predstaviteľ Moslimského bratstva, sa údajne minulý týždeň pre noviny Al-Alam vyjadril, že Suezský kanál by mal byť okamžite uzatvorený.

Zakázané Moslimské bratstvo je najväčším a najlepšie organizovaným opozičným hnutím v Egypte. Aj keď sa hlási k pluralizmu a demokracii, jeho islamistická agenda niektorých predstaviteľov Západu straší.

Hovorkyňa Vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci Catherine Ashtonovej, EurActivu povedala, že po budúcotýždňovej návšteve Tuniska by Ashtonová rada navštívila aj Egypt, kde sa plánuje stretnúť „s predstaviteľmi egyptskej vlády, najpravdepodobnejšie s viceprezidentom [Omarom] Suleimanom a rôznymi politickými silami v Egypte.“

Hovorkyňa Maya Kocijancic ale nevedela konkretizovať, s ktorými opozičnými skupinami by vysoká predstaviteľka rada hovorila.