Pri zmenenej energetickej politike v Nemecku plánuje E.ON prepúšťať

Nemecká energetická spoločnosť E.ON sa v dôsledku zmeny energetickej politiky nemeckej spolkovej vlády po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I a po poklese ceny plynu dostáva pod tlak. V kedysi ziskovom obchode s plynom má dokonca v tomto roku zaznamenať miliardovú prevádzkovú stratu. Vedenie spoločnosti už oznámilo, že niektoré časti koncernu predá.

Nemecký týždenník Der Spiegel informoval, že E.ON zatvorí v Nemecku tri veľké divízie a prepustí stovky svojich pracovníkov. Ide o jednotku E.ON Energie v Mníchove, elektráreň v Hannoveri a údajne sa blíži koniec aj plynárenskej dcérskej spoločnosti Ruhrgas v Essene. Der Spiegel uviedol, že rozhodnutie o ich zániku už vedenie schválilo.

Ostré škrty postihnú niekoľko stoviek pracovných miest. Pri posledných úsporných opatreniach v roku 2009 E.ON prepustil v Nemecku približne 2000 ľudí a ďalších 4000 po celom svete. Podobné kroky ako doma, by teda mohli podľa týždenníka očakávať aj divízie mimo Nemecka.

Na Slovensku pôsobí E.ON v skupine Západoslovenská energetika, a.s. a spoločnosť E.ON Elektrárne prevádzkuje aj paroplynovú elektráreň Malženice.

Hovorca koncernu v nedeľu (31. 7.) odmietol správy komentovať. Pre agentúru DPA však priznal, že koncern v dôsledku „výrazne zmenených rámcových podmienok v súčasnosti prehodnocuje možnú úpravy svojej stratégie.“ Dodal však, že rozhodnutia v tejto záležitosti sa ešte neprijali.

E.ON európskou akciovou spoločnosťou?

Šéf E.ON Johannes Teyssen plánuje zmeniť koncern na európsku akciovú spoločnosť (SE), čím okrem iného dosiahne zníženie vplyvu odborov na jej činnosť. Teyssenove zámery musí však ešte schváliť dozorná rada firmy, ktorá sa stretne tento týždeň.

Odborový zväz Verdi v nedeľu informoval, že podnikne akcie proti zámerom vedenia koncernu. Hovorca odborovej organizácie uviedol, že je ťažké si predstaviť, že zámery vedenia dozorná rada schváli.

Societas Europea (SE) je osobitnou právnou formou právnickej osoby, akousi nadnárodnou európskou obdobou akciovej spoločnosti. Upravuje ju nariadenie Rady EÚ o štatúte európskej spoločnosti 2157/2001 a smernica Rady EÚ 2001/86/ES, ktorá dopĺňa stanovy SE práve v súvislosti s účasťou zamestnancov na riadení. Jej zmyslom je predovšetkým uľahčiť voľný pohyb kapitálu v rámci celej Európskej únie a zjednotiť právne normy obchodných spoločností v EÚ. Základnou výhodou oproti bežnej národnej forme podnikania je možnosť presúvať sídlo SE v rámci celej EÚ bez likvidácie spoločnosti.

Rokovania o plyne

Koncernu sťažujú situáciu aj viacmesačné rokovania s ruským Gazpromom, v ktorých chce dosiahnuť nižšiu ceny plynu. Zdá sa však, že skončia neúspechom.

Hovorca spoločnosti E.ON potvrdil správu týždenníka Focus, že v dlhodobej dohode medzi podnikmi sa uvádza, že sa cena plynu vyvíja súbežne s cenou ropy na svetovom trhu. V súčasnosti je však na trhu pomerne veľa voľného zemného plynu za nižšiu cenu. E.ON chce podľa Focusu využiť na dosiahnutie svojho zámeru aj medzinárodné arbitrážne konanie.

(EurActiv/TASR/Reuters)