Príchod kaspického plynu podporila európska rozvojová banka, ochranári to kritizujú

Trasa TAP [TAP AG]

Európska banka pre obnovu a rozvoj odklepla polmiliardový úver pre Transjadranský plynovod. Podľa Bankwatch tým porušila vlastné princípy.

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) schválila v stredu 4. júla úver na výstavbu plynovodu Transjadranského plynovodu (TAP), ktorý bude zabezpečovať dodávky plynu zo strednej Ázie do Európy. Náklady na projekt sa odhadujú na 4,5 miliardy eur.

Rozhodnutie EBRD kritizovala sieť zelených mimovládok Bankwatch. Banka podľa nej porušila vlastné zásady v sociálnej a environmentálnej oblasti.

Plynovod, ktorý má diverzifikovať zdroje

EBRD uviedla, že rada banky schválila priamy úver na výstavbu plynovodu v objeme 500 miliónov eur. Už začiatkom roka schválila na tento projekt pôžičku v hodnote 1,5 miliardy eur Európska investičná banka. O ďalších financiách v súčasnosti diskutujú exportné úverové inštitúcie vo Francúzsku, v Nemecku a Taliansku, dodala v oficiálnom oznámení EBRD po zasadnutí rady.

Kaspický plyn naráža na ceste do Európy na ľudské práva

Nad diverzifikáciou dodávok plynu do Európy visí čoraz viac otáznikov.

TAP predstavuje poslednú časť projektu známeho ako južný koridor na dodávky plynu, ktorým sa bude prepravovať zemný plyn z ložísk v strednej Ázii do juhovýchodnej a západnej Európy. Tento projekt patrí k tým, ktoré majú pomôcť znížiť závislosť Európskej únie od dodávok plynu z Ruska.

Prvé dodávky z azerbajdžanského ložiska Shah Deniz II do Talianska sa očakávajú v roku 2020, pričom ročne by mal plynovod prepravovať 10 miliárd kubických metrov plynu.

Bankwatch: Porušujete vlastné pravidlá

Zoskupenie environmentálnych mimovládok CEE Bankwatch Network tvrdo kritizovalo rozhodnutie EBRD financovať TAP. Nazvalo ho „nešťastným“. Bankwatch tvrdí, že banka obišla vlastné pravidlá vo vzťahu k životnému prostrediu.

Ochranári sa odvolávajú sa na dve správy, ku ktorým mala EBRD prístup. Prvá konštatuje, že projekt porušuje Ekvádorské princípy, súbor minimálnych štandardov pre zodpovedné investovanie a riadenie environmentálnych a sociálnych rizík v sektore projektového financovania.

Druhú citovanú správu si nechalo vypracovať samotné konzorcium TAP. Podľa Bankwatch hovorí o „zásadnom nesúlade“ medzi stavbou projektu a niektorými aspektami environmentálnej a sociálnej politiky EBRD. Ochranári pripomínajú aj okolo výstavby plynovodu v Taliansku.

Kaspický plyn je bližšie k Európe, zastaviť ho môže nová talianska vláda

Plynovod, ktorý má diverzifikovať dodávky plynu do Európy, označili talianski ministri za zbytočný.