Proti zvyšovaniu cien plynu bojuje Ukrajina energetickou účinnosťou

Foto: Flickr.com / ivva (licencia Creative Commons)

Ukrajina dováža zemný plyn  od ruského Gazpromu pre približne 14 miliónov domácností, ktoré sa budú musieť vo väčšej miere podieľaj aj na investíciách do starnúcej prenosovej infraštruktúry krajiny.

Náklady na energie tradične dotoval štát prostredníctvom štátneho rozpočtu. Kvôli prebiehajúcemu konfliktu so separatistami na východe krajiny a slabému hospodárskemu výkonu si Ukrajina nemôže ďalej dovoliť týmto spôsobom podporovať svojich občanov.

Ceny plynu by sa tak mali zvýšiť z 419 ukrajinských hrivien (17 eur) za tisíc metrov kubických plynu na približne 1 590 hrivien (asi 65 eur).

Neisté sú aj prímy krajiny z tranzitu ruského plynu do Európy. Ukrajina má najväčšiu kapacitu na prepravu plynu v Európe. Prepravené objemy však každým rokom klesajú.

Začiatkom tisícročia cez ukrajinský plynovod prúdilo až 120 miliárd kubických metrov plynu ročne, v súčasnosti je to približne 75-85 bcm. Zároveň narastá preprava cez plynovod Nord Stream,ktorý dováža plyn do Nemecka, Francúzska a Belgicka, či bieloruský Jamal.

Šéf ruského energetického koncernu navyše už viackrát naznačil, že po roku 2019 Rusko neplánuje Ukrajine predĺžiť zmluvu o tranzite plynu, čo by podľa zdrojov blízkych plynárenskému priemyslu mohlo Gazprom vyjsť poriadne draho.

Vysoká energetická náročnosť

Energetická náročnosť Ukrajiny je viac ako trikrát vyššia ako priemer krajín OECD, tvrdí Svetová energetická rada. Zvýšenie energetickej efektívnosti je aj jednou z podmienok medzinárodných veriteľov, ktorí Ukrajine poskytujú finančnú pomoc výmenou za reformy.

Najvyšší potenciál na úspory majú stále domácnosti nasledované priemyselnou základňou krajiny. Skúsenosti z iných krajín ukázali, že plynomery dokážu ovplyvniť správanie spotrebiteľov a znížiť ich spotrebu až o 30 percent.

Od 1. januára 2016 si tak musia domácnosti, ktoré varia a ohrievajú vodu plynom nainštalovať plynomery, ktoré zafinancujú kombináciou vlastného príspevku, dotácie zo štátneho rozpočtu a príspevku od plynárenských a distribučných spoločností.

Ak plyn používajú iba na varenie, merače môžu nainštalovať až do januára 2018. Ukrajina doteraz nainštalovala 10 miliónov plynomerov, čo predstavuje asi 71 percent domácností .

Napriek tomu, že Ukrajina má veľký potenciál na znižovanie svojej energetickej spotreby, Medzinárodná energetická agentúra (IEA) nedávno upozornila, že krajina znížila energetickú náročnosť svojho hospodárstva iba o 3,5 %, čo je ešte menej ako Rusko či Bielorusko.

Európska komisia pritom odhaduje, že ak by Ukrajina zvýšila svoju energetickú účinnosť na priemer EÚ, ročné úspory energie by predstavovali až 34 miliárd metrov kubických zemného plynu, čo predstavuje viac ako 60 percent plynu, ktorý krajina ročne spotrebuje.

V roku 2012 dovážala Ukrajina 100 zásob z Ruska. V minulom roku od Gazpromu nakúpila „len“ 92 percent potrebného zemného plynu, čo predstavuje 52,7 percent všetkého dovozu primárnych energetických surovín do krajiny.

Podľa ukrajinskej Energetickej stratégie by mohla krajina do roku 2030 zvýšiť domácu produkciu zmenného plynu až na 27 miliárd kubických metrov plynu ročne.