Prvá európska gigafabrika na batérie bude vo Švédsku

Gigafabrika bude vyrábať batérie pre elektromobily. [EPA-EFE/Rohan Thomson]

Banka Európskej únie plánuje požičať firme Northvolt 350 miliónov eur na továreň na výrobu akumulátorov. Využijú sa v elektrických sieťach, autách a priemysle.

Európska investičná banka (EIB) poskytla zásadnú záruku, že pomôže s financovaním prvej európskej gigafabriky pre výrobu lítium-iónových akumulátorov v Európe.

Ide o firmu Northvolt Ett zo Švédska, ktorá je súčasťou Európskej aliancie pre batérie. Tento projekt má v rámci európskej exekutívy na starosti podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Pre sieť aj autá

Európska komisia v správe pre médiá uviedla, že po uzavretí zmluvy o pôžičke sa financovanie gigafabriky uskutoční cez Európsky fond pre strategické investície (EFSI), ktorý je hlavným pilierom takzvaného Junckerovho investičného plánu.

Predpokladá sa, že pôžička EIB pre Northvolt Ett bude predstavovať 350 miliónov eur.

V4 v elektromobilite zaostáva, sny jej však nechýbajú

Trhový podiel nízkoemisných vozidiel je vo Vyšehradskej skupine pod európskym priemerom. Región napriek tomu nechce zmeškať svetový trend, prechádza na výrobu batérií a má ešte väčšie ambície.

Batérie od spoločnosti Northvolt Ett sú určené na použitie v automobilovom priemysle, na uskladňovanie elektrickej energie a v priemyselných aplikáciách.

Komisia domnieva, že uspokojenie dopytu po batériách, ktorý by v roku 2025 mohol mať hodnotu okolo 250 miliárd eur, si bude vyžadovať 10 až 20 veľkokapacitných výrobní. Tieto gigafabriky by mali produkovať okolo 200 GWh lítium-iónových batérií ročne.

V baníckom regióne

Šefčovič v tejto súvislosti pripomenul, že EIB a Komisia sú strategickými partnermi v rámci projektu Európskej aliancie pre batérie.

„Vítam významnú podporu, ktorú EIB navrhla gigafabrike Northvolt a vnímam ju ako odrazový mostík pre budovanie konkurencieschopného, udržateľného a inovatívneho hodnotového reťazca, pričom články batérií budú vo veľkom rozsahu vyrábané tu, v Európe,“ uviedol Šefčovič.

Európski audítori: Šefčovičova batériová aliancia možno nedosiahne svoje ciele

Európska únia zaostáva za medzinárodnými konkurentmi, upozorňuje Európsky dvor audítorov. Slovenské automobilky vyzývajú vládu na väčšiu akcieschopnosť.

Prvá európska gigafabrika na výrobu batérií by mala vzniknúť v meste Skellefteå v severnom Švédsku, v baníckom regióne, kde sa nachádza dostatok surovín a ktorý má dlhú históriu priemyselnej výroby a recyklácie.

Predstavitelia Northvolt Ett uviedli, že továreň bude slúžiť ako miesto primárnej výroby, kde sa pripravia základné materiály, vyrobia články batérií a zabezpečí aj ich recyklácia. Prvá časť továrne má byť dokončená v roku 2020. Northvolt Ett chce po dokončení gigafabriky vyrábať batérie s kapacitou 32 Gwh.