Putin a Erdoğan diskutovali o Turkish Streame

foto: turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, zdroj: TASR

Turkish Stream (Turecký prúd) je novým ruským projektom, ktorý má do Európy priviesť približne 63 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Predstavuje náhradu za dlho pripravovaný, 40 miliardový plynovod South Stream, ktorý mal diverzifikovať prepravné trasy ruského plynu do EÚ a obísť územie Ukrajiny.

Ruský Gazprom však kvôli citovaným obštrukciám zo strany Bulharska a EÚ projekt zrušil ešte v decembri  minulého  roka. Šéf Gazpromu Alexey Miller zároveň vyhlásil, že Rusko plánuje od roku 2019 úplne zastaviť tranzit cez Ukrajinu a turecko-grécka hranica tak bude jediným miestom odberu.

Rozhodnutie vyvolalo značné kontroverzie aj na Slovensku, ktoré by mohlo utrpieť stratou tranzitných poplatkov. Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič zároveň upozornil, že viaceré kontrakty Gazpromu s európskymi partnermi majú dlhodobý charakter a miesto odberu určený na Ukrajinských hraniciach. Slovensko má napríklad zmluvu o dodávkach plynu podpísanú približne do roku 2028.

Rusko dúfa, že nová výstavba Turkish Streamu by mohla byť ukončená už v roku 2016. Turecký predstavitelia tvrdia, že takýto rýchly pokrok je nepravdepodobný. Ankara sa neobáva iba prílišnej závislosti na ruských dodávkach, ale aj vplyvu rusko-tureckého projektu na nadchádzajúce voľby.

Hoci vyhlásenie Kremľu neuvádza žiadne podrobnosti, zdroje blízke tureckému prezidentovi pre agentúru Reuters naznačili, že Putin a Erdoğan okrem projektu Turkish Stream diskutovali aj o vývoji na Ukrajine a plánovanej budúcotýždňovej návšteve Erdoğana v Kyjeve.

Podľa zdrojov sa dvaja prezidenti zhovárali aj o „udalostiach z roku 1915,“ ktoré odkazujú na zabíjanie Arménov osmanskými vojskami počas prvej svetovej vojny a ktorá znemožňuje zlepšenie vzťahov medzi bývalou sovietskou republikou Arménsko a Tureckom.

Ankara pripúšťa, že mnoho Arménov padlo pri vzájomných stretoch, popiera však účelové zavraždenie 1,5 milióna, ktoré viacerí historici  a politici označujú za genocídu.  

EurActiv.sk/EurActiv.com