Putin a Orbán hovorili najmä o energetike

Vladimir Putin a Viktor Orbán (zdroj: Gergely Botár/kormany.hu)

Bola to prvá návšteva Vladimira Putina v EÚ od zostrelenia malajského lietadla MH17 na Ukrajine. V Budapešti proti prítomnosti ruského prezidenta protestovalo asi 2000 ľudí.

Putin sa dokonca zúčastnil ceremoniálu pri pamätníku sovietskych vojakov, ktorí potlačili povstanie v roku 1956. Médiá pripomenuli, že Orbán v politike prvýkrát zažiaril v roku 1989, keď vyzýval na ich obchod.

„Sme presvedčení, že odrezanie Ruska od Európy nie je racionálne,“ vyhlásil predseda maďarskej vlády. Bez hospodárskej spolupráce s Ruskom podľa neho nemôže byť Európa konkurencieschopná, jej energetická bezpečnosť bez ruského plynu nemôže existovať.

Energetika predovšetkým

Hlavným bodom viachodinových rokovaní bolo obnovenie kontraktov v energetike. Kľúčová zmluva o dodávkach ruského plynu na maďarský trh vyprší tento rok. Podpis novej zmluvy má byť už len otázkou technických detailov.

Ruská federácia a Maďarsko sa doteraz nevedeli dohodnúť na cene plynu, ktorý si Maďari objednali, no nespotrebovali. Po novom by mohli nespotrebovaný plyn z minulosti využiť v priebehu nasledujúcich 4 rokov a platiť za neho, až keď sa ho dotknú.

Gazprom je otvorený možnosti, že zvýši objem skladovaného plynu v Maďarsku, povedal na spoločnej tlačovej konferencii Putin.

Minulý rok sa tiež s Orbánom dohodli na dostavbe dvoch reaktorov jadrovej elektrárne v meste Paks za 10 miliárd eur.

Turecký prúd až do Maďarska

Obaja štátnici vyjadrili aj podporu plynovodnému projektu Turecký prúd (Turkish Stream). Rusko zrušilo plánovaný plynovod Južný prúd, ktorý mal ruský plyn doviezť do Európy cez územie Bulharska, v decembri minulého roka.

Nový plynovod, ktorý bude spájať čiernomorský uzol s Tureckom by mal podľa odhadov Gazpromu na grécko-tureckú hranicu doviesť približne 2/3 z celkovej kapacity 63 miliárd kubických metrov plynu za rok.

Spojenec v Európe

Maďarský premiér je jedným z odporcov sankcií voči Rusku. Podobne ako Putin kritizoval situáciu svojich krajanov na ukrajinskom území. Taktiež sa snaží dostať pod kontrolu domáce médiá. Návšteva ruského prezidenta prišla iba týždeň po tom, ako sa v Budapešti na ceste do Minska zastavila nemecká kancelárka Angela Merkelová.